Bakan Şahin; ‘Devlette küslük olmaz’

Spordan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, devlet yönetiminde küskünlüğün olamayacağını belirterek, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) yardımcı olmanın görevleri arasında olduğunu söyledi.

Üniversiade Hazırlama Düzenleme Kurulu toplantısına ve Üniversiade Müzesi’nin Açılışına katılmak üzere İzmir Halkapınar Spor Salonu’na giden Bakan Şahin, TFF Başkanı Haluk Ulusoy’un başkan olmasına şeklen hukuki bir engel olmadığını, ancak Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu sonuçlanmadan aday ve başkan olmasını şık bulmadığı için karşı çıktığını söyledi. Şahin, “Haluk Ulusoy hakkında soruşturma ve cezai işlemler devam ediyor, ancak devlette bir ciddiyet vardır. Federasyon işbaşındadır. Devlette küskünlük olmaz. Bizden randevu talep edildi, görüştük.” diye konuştu.

FIFA’nın TFF’ye verdiği ceza konusunda da açıklama yapan Bakan Şahin, “FIFA, uluslararası sivil bir kuruluş. Federasyon da özerk bir kuruluşumuz. Biz de verilen cezanın ağır olduğuna inanıyoruz. Buna FIFA nezdindeki kurullarda itiraz edeceğiz. Netice alırsak mahkemeye gitmeyeceğiz. Netice alacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Üniversiade Müzesi’nin kurdelesi Bakan Mehmet Ali Şahin, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Azi Kocaoğlu, İl Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Üniversiade İzmir İcra Kurulu Başkanı ve Genel Koordinatörü Taha Aksoy, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yunus Akgün tarafından kesildi.

Açılış sonrası Üniversiade Hazırlama Düzenleme Kurulu toplantısına başkanlık eden Bakan Şahin, kurulun 17. ve son toplantısını yaptığını söyledi.

5255 Sayılı İzmir Şehrinde Yapılacak Dünya Üniversiteler Arası Spor Oyunları (Universiade) Kanunu gereğince Üniversiade Hazırlama Düzenleme Kurulu’nun görevinin sona erdiğini belirten Şahin, bundan sonra hukuki muhatabın İzmir İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü olması için bir maddelik kanun çıkaracaklarını ve tasarının hazır olduğunu söyledi. Şahin ayrıca Üniversite öğrencilerinin olimpiyatları anlamına gelen Üniversiade için yapılan tesislerin 315 milyon YTL’ye malolduğunu, bundan sonra birçok spor organizasyonunun İzmir’de yapılacağını ifade etti.