Bakan Şahin kayak sporunun gelişmesini istiyor

Uludağ'da incelemelerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'de kayak sporunun istenilen seviyede olmadığını belirtti.

Bakan Şahin; “Türkiye’de kayak sporu maalesef arzu edilen seviyede değil. Gelecek hafta İtalya’nın Torino kentinde Kış Olimpiyatları yapılacak. Maalesef sadece 6 sporcuyla katılabiliyoruz, yani 6 sporcumuz oraya katılma hakkını elde etti. Bizim kayak sporunu geliştirmeye ihtiyacımız var” dedi.AK Parti Yenişehir İlçe Kongresi’ne katılmak için dün geldiği Bursa’da, kayak yapmak için Uludağ’a çıkan Bakan Şahin, Kayak Federasyonu’nun özerk hale geldiğini, çok yakın bir zamanda da kongresini yaptığını vurguladı. “Kayak yaparken son derece yetenekli gençler görüyorum. Hem Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hem de burada gençleri çalıştıranlar, Türkiye’de kayak sporunun gelişmesi için gerçekten çaba sarf ediyorlar. Ben de onları görünce heyecanlandım.” diyen Şahin, bugün ilk defa kayak yapmayı denediğini söyledi. Çok yetenekli hocalar olduğunu belirten Şahin, “Bana yardımcı oldular. O kadar da zor değilmiş, 5 seansta ağır ağır da olsa, birinci viteste de olsa yokuşu inmeyi başardım.” dedi.

Şahin, Uludağ’ın, kış olimpiyatlarının yapılabileceği bir mekan haline getirilebileceğini kaydetti. Şahin, şöyle konuştu: “Bunun için tesis eksikliği olabilir, ama yatak sayısı açısından ihtiyaca yetecek kapasitede. Burası her türlü kış oyunlarının, kayak sporunun yapılabileceği bir mekan. Türkiye’nin birçok yerinde bu var. Erzurum Palandöken’de 2011 yılında Universiad Kış Oyunları’nı düzenlemek istiyoruz. Dünyadaki en iddialı yerlerden biri. Böylece Türkiye’de kayak sporunu geliştirmek istiyoruz.”

Bakan Şahin, daha sonra Ankara’ya hareket etti.