Bakan Şahin muhabirin dövülmesine tepki gösterdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Cihan muhabiri Ercan Yıldız'ın komiser Sebahattin Yosuntaş tarafından darp edilmesi ilgili sert açıklama yaptı.

Bakan Şahin, Cihan Haber Ajansı muhabiri Ercan Yıldız’ın Göztepe Polis Merkezi’nde darp edilmesi ilgili soruları yanıtladı. Bakan Şahin, bu konuyla ilgili detaylı bilgisi bulunmadığını belirterek, “Ama gerçekten bir polis memuru bir basın mensubunu darp etmişse, kötü muamelede bulunmuşsa bu kuşkusuz kabul edilemez bir davranıştır.” dedi.

Kötü muamele ve işkenceye karşı ciddi tedbirler alan bir hükümet olduklarına vurgu yapan Bakan Şahin, “Bilindiği gibi bu tür davranışlarda bulunanlar idari izin gerekmeksizin hemen soruşturma ve kovuşturmaya tabidir. Bununla ilgili önemli bir yasal düzenleme yaptık. Üstelik bu konuda verilecek cezalar paraya da çevrilemez, tecil de edilemez.” dedi.

Türkiye’nin kötü muamele ve işkeneceye karşı Avrupa Birliği sürecinde tedbirler aldığını belirten Şahin, “Bu nedenle bir yıl önce Avrupa Konseyi’nin işkence uygulanıyor listesinden Türkiye çıkmıştır. Bu açıdan bizim bu başarımıza kimse gölge düşüremez. Gölge düşürenler varsa sonuçlarına katlanırlar.” şeklinde konuştu.

Yaşanan olaydan dolayı üzüntü duyduğunu dile getiren Şahin, “Basın mensubu arkadaşıma geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum. Tabiki İçişleri Bakanımız ve adli teşkilat yasalar neyi gerektiriyorsa bunu yapacaktır.” dedi.