Bakan Şahin’den CHP’li Önder Sav’a manadar cevap

Şahin, "Bakarsın Muhammet seni bırakmaz" diyen Sav'a seslendi: "Sayın Sav, biz Hz. Muhammed (SAV) deriz"

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Tekirdağ’ı ziyaretinde CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın kullandığı ifadelere değinerek, “Biz kendimizi iyi biliyoruz, iyi tanıyoruz. 80 yaşında bir vatandaş geldiğinde, ’80 yaşıma geldim, hacca gitmek istiyorum’ dedğinde biz ona şunu söylemeyiz: ‘Araplara niçin para yedireceksin, oraya gidersen Muhammet seni bırakmaz’. Allah mübarek etsin deriz. İslam peygamberine, kahvedeki Ahmet’e hitap eder gibi Muhammet diye hitap etmeyiz. Hz. Muhammet (SAV) deriz. Bizim farkımız bu” dedi.

Bakan Şahin, Tekirdağ’ın ziyaretinde valilik, adliye, belediye ve AK Parti’ye ziyaretlerde bulundu. AK Parti il başkanlığı binasında bir konuşma yaptı. CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın önceki gün katıldığı bir programda, hac ibadeti ve Hz. Muhammed (SAV) hakkında kullandığı ifadelere değinen Bakan Şahin, kendisine hacca gitmek istediğini söyleyen 80 yaşındaki bir adama, “Boş ver, Araplara para kaptırma. Bakarsın Muhammed seni bırakmaz, sen yine şey yapma.” şeklinde cevap vermesini eleştirdi.

Laikliğin tanımını yapan Bakan Şahin, Önder Sav’ın sözleri ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bizi başka şekilde sınıflandırmaya, bizimle ilgili beyanatta bulunmaya gayret gösterenler olabilir. Biz kendimizi iyi biliyoruz, iyi tanıyoruz. 80 yaşında bir vatandaş geldiğinde, ’80 yaşıma geldim, hacca gitmek istiyorum’ dediğinde biz ona şunu söylemeyiz: “Araplara niçin para yedireceksin, oraya gidersen Muhammet seni bırakmaz’. Allah mübarek etsin deriz. İslam peygamberine, kahvedeki Ahmet’e hitap eder gibi Muhammet diye hitap etmeyiz. Hz. Muhammed (SAV) deriz. Bizim farkımız bu.
Biz laikliği Anayasa’nın gerekçesinde yazılı olduğu gibi uyguluyoruz. Milletin inancına saygılıyız. Sadece saygılı değil o inancı aynen biz de uyguluyoruz. Cumhuriyet kurulduğunda üç makamın makam arabası vardı. Cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı, diyanet işleri başkanı. Bu da cumhuriyet kurulurken dine, diyanete önem verildiğini gösteriyor. Dine saygı duyma cumhuriyetin mayasında vardır. Biz de cumhuriyetin bu mayasına aynen sahibiz. Eğer bunu hata ve eksiklik olarak görmek isteyen varsa, biz bu hatayı ve eksikliği boynumuzda şeref madalyası olarak taşırız.”

ZAMAN

CHP’li Önder Sav’ın Peygamberimize hitap şekli için tıklanıyın