Bakan Şahin’den Haluk Ulusoy’a sert uyarı

Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Futbol Federasyonu Başkan Adayı Haluk Ulusoy'u sert bir dille uyardı.

Devlet Bakanı Şahin “Benim sayın Ulusoy’un şahsiyle herhangi bir problemim yok. Tüm adaylar benim için saygıdeğerdir. Ancak sayın Ulusoy’un 7.5 yıllık başkanlığı döneminin son 3 yılıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun 400 küsur sayfalık bir teftiş raporu var” diye konuştu.

Şahin, Haluk Ulusoy’un Futbol Federasyonu Başkanlığı’na adaylığını koymaması gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Haluk Ulusoy’un Futbol Federasyonu Başkanı adayı olmadan önce, hakkındaki dosyalardan aklanması gerektiğini belirterek, “Herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Devlet kendisine kimseyi meydan okutmaz ve gereğini yapar” dedi.

Şahin, “Aklanmadan aday olmamalıdır. Haluk Ulusoy aday olursa, ben de görevim gereği gerekeni yaparım” diye konuştu.

NTV’ye özel demeç veren Şahin, Haluk Ulusoy’un 7,5 yıl görev yaptığını ve bu süre zarfında, Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan pek çok dosya olduğunu belirterek, “Önce o dosyalardan aklanmalı, daha sonra aday olmalı” diye konuştu.

Şahin, “Benim sayın Ulusoy’un şahsiyle herhangi bir problemim yok. Tüm adaylar benim için saygıdeğerdir. Ancak sayın Ulusoy’un 7.5 yıllık başkanlığı döneminin son 3 yılıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun 400 küsur sayfalık bir teftiş raporu var. Bu raporda bir takım parasal ilişkilerde yasalara aykırılıklar tespit edilmiş. Nitekim mevcut futbol federasyonu da şu ana kadar 30 dava açtı. Sayın Ulusoy, Federasyon Başkanı olarak bütün bu suistimal ifadesini kullandığım işlemlerden dolayı müştereken ve müteselsilen sorumludur; kusursuz sorumluluk esaslarına göre sorumludur hukuki tabirle ve açılmış olan davalar bir nevi tazmin davasıdır, geri alım davasıdır” diye konuştu.

– “TEFTİŞ KURULU’NUN RAPORUNU İSTEYECEĞİM” –

Konuyla ilgili hukuk müşavirliğinin federasyonla temas halinde olduğunu belirten Şahin, “Eğer onlar bu konuda görevlerini şu ana kadar yapmamışlarsa, bizim hukuk müşavirliğimiz bu adımları atacak. O raporun son bölümünde, Teftiş Kurulu’nun görevde kalmasında sakınca olduğu şeklinde bir değerlendirme yapmayı düşündüğünü, ancak bu raporun yazıldığı tarihte görevde olmadığı için böyle bir değerlendirme yapamadıklarını söylüyor” dedi.

Şahin “Sayın Ulusoy, Federasyon Başkanı seçildiği taktirde benim Başbakanlık Teftiş Kurulu’mda görevde kalmasında sakınca olup olmadığına dair görüşünüzü bildirememiştiniz, ama şimdi Federasyon Başkanı oldu, o görüşü bana şimdi bildirin, diyeceğim ve muhtemelen oradan gelecek görüş “bu dosyadaki iddialar karşısında görevde kalmasında sakınca vardır” şeklinde geleceği için, hemen Genel Kurulun arkasından benim yeniden Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nu toplantıya çağırmam gerekiyor. Bana yasaların verdiği bir görevdir” dedi.

– “DEVLET KENDİSİNE KİMSEYİ MEYDAN OKUTMAZ” –

Ulusoy’un sorumlu davranması gerektiğini ve bu dosyalarla ilgili o iddialar konusunda aklanmasını temenni ettiğini belirten Şahin, “Aklanmadan aday olmamalıdır. Aksi halde ben devletin bir bakanı olarak devletin müfettiş raporlarının gereğini yapmak durumundayım. Türkiye’de futbolu kaosa sürüklemeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Devlet kendisine kimseyi meydan okutmaz ve gereğini yapar” diye konuştu.

Levent Bıçakçı’nın ‘Seçimin ertelenmesi için hükümet kanadından bana baskı var’ şeklindeki açıklamalarına da yanıt olarak, “Dün sayın Canaydın (Galatasaray ve Kulüpler Birliği Başkanı) beni aradı, seçim süreciyle ilgili düşüncelerimi öğrenmek istedi. Ben de size ifade ettiğim noktadaki değerlendirmemi kendisine yaptım. Daha sonra beni tekrar aradı ve dedi ki ‘Sayın Bakanım acaba Genel Kurulu erteletme gibi bir teşebbüste bulunsak ne dersiniz.’ Ben ‘Sizin takdirinizdir, Federasyon’la görüşün, eğer böyle bir imkan varsa, değerlendirebilirsiniz’ dedim. Böyle bir teklif benden gelmedi, sayın Canaydın’dan, yani Kulüpler Birliği Vakfı Başkanımız’dan geldi; ama ben bunu fazla önemsemiyorum” diye konuştu.

– “GENEL KURUL YAPILABİLİR AMA…” –

Genel Kurulun yapılabileceğini söyleyen Şahin, “Ama söylediğim gibi, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun 320 sayfalık raporunda görevde kalmasında sakınca olacağı anlamına gelen ifadelerin yeraldığı bir kişinin aday olmasını doğru bulmuyorum. Kendi şahsına saygı duymama rağmen, 7.5 yıllık dönemde Türk futboluna hizmet etmiş olmasına rağmen, seçilmesi halinde, demin söylediğim prosedürü takip edeceğimi söylemek durumundayım. Çünkü ilgili yasanın 31. maddesi bana bu görevi vermiş. Ben bu sorumluluğumu yerine getirmezsem, kamuoyu nezlinde güç durumda kalırım. Kimse de alınmasın, darılmasın” dedi.

Şahin, Başbakan’la her an görüştüğünü belirterek “Daha önce telefonla görüşmüştüm, biraz önce bizzat görüştüm. Bu beyanlardan son derece rahatsız. Özellikle sayın Ulusoy’un sanki hükümetimizin 23. Bakanı olacakmış gibi, “Hükümetimiz şu alanlarda başarılıdır, biz de bu başarıya şu alanda katkı sağlayacağız” şeklindeki değerlendirmesi, sayın başbakanı fevkelade üzmüştür. Nitekim iki kez basın müşaviri açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Biz özerk alana siyasetçiler olarak müdahele etmemeye özen gösteriyoruz, ancak bu özerk alanın mensupları siyaseti çok kullanıyorlar, kullanmasınlar. Bu ciddi bir rahatsızlığa yol açıyor” dedi.