Bakan Sener; ‘1 trilyon dolarlik milli gelir mümkün’

ISTANBUL - Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullatif Sener, Türkiye Gayri Safi Milli Hasilasi'nin AB müzakeleri bittiginde 1 trilyon dolara ulasmasinin sürpriz olmayacagini söyledi.

Sener, bu dogrultuda DIE’nin AB Istatistik birimi ile ortak bir çalisma yürüttügünü, 2005 yili GSMH’nin Avrupa standartlarina göre hesap edilecegini açikladi.
Islam Konferansi Teskilati Ekonomik ve Ticari Isbirligi Daimi Komitesi’nin (ISEDAK) 21’inci toplantisi Istanbul’da sona erdi. Toplantinin kapanisini Devlet Bakani Abdullatif Sener yapti. Bakan Sener, toplanti sonrasi basin mensuplarinin sorularini yanitladi.

Sener, Islam Konferansi Örgütü’nün (IKÖ) 7-8 Aralik tarihleri arasinda Mekke’de düzenleyecegi toplantilarda Türkiye’yi Disisleri Bakani Abdullah Gül’ün temsil edecegini açikladi. 1984 yilindan beri Cumhurbaskani düzeyinde toplantiya katilan Türkiye’nin bu yilki toplantiya Cumhurbaskani Sezer’in neden katilmadigi yönündeki soruya Bakan Sener, ”Türkiye bu toplantiya gereken önemi vermektedir” dedi.

Bugün Devlet Bakani ve Basmüzakereci Ali Babacan, Sanayi Kongresi’nde yaptigi konusmada, ”Türkiye’nin GSMH’nin 7-8 yil içerisinde 1 trilyon dolara çikmasini tahmin ediyoruz” seklinde konusmustu. Bakan Sener, bu konuyla ilgili olarak ise sunlari söyledi: ”Bazi varsayimlar var. Bu varsayimlara göre farkli sonuçlara ulasabiliriz. Örnegin ortalama yüzde 5 ekonomik büyüme oraniyla 10 yil sonra Türkiye’nin milli gelirini matematiksel olarak hesap etmek mümkündür. Yillik yüzde 8’lik bir büyüme ile Türkiye’nin 10 yil sonraki milli gelirinin ne olacagi da matematiksel olarak bir sonucu olur. Ama makul büyüme oranlari ile trilyon dolarlik milli gelire ulasmada bir sorun görülüyorsa önümüzdeki süreci daha iyi degerlendirmemiz gerekir. Bizdeki hesaplamalar milli gelirimizi biraz düsük göstermekte. Avrupa Birligi Istatistik biriminin Devlet Istatistik Enstitüsü çalismalar yapmaktadir. Bu çalismalar tamamlanmak üzeredir. 2005 milli geliri yeni siteme göre hazirlanmakta. Yeni sisteme göre rakamlarin verilmesi ile birlikte AB standartlarina göre milli gelir seviyemizin daha yüksek oldugunu görecegiz. Buna ilave olarak yüzde 5’lik, yüzde 6’lik büyüme oranlarini varsaydigimiz takdirde 10 yil sonra yüzde kaçlik toplam büyümenin ne olacagi veya toplam gelirin ne olacagi matematiksel olarak ortaya çikar. Spekülasyon yapilacak bir konu gibi düsünmüyorum. Önemli olan burada, Türkiye’nin ekonomik istikrarinin korunmasi son derece önemlidir. Sürdürülebilir yüksek büyüme oranini yakalamasi önemlidir. Büyüme bu sekilde sürdükçe Tükiye’nin milli geliri elbette artacaktir.”

Bakan Sener, ISEDAK’in 21’inci toplantisinin kapanis konusmasini da yapti. Konusma öncesinde de IKT üyesi Ülkeler Tercihli Ticaret Çerçeve Anlasmasi kapsaminda Tercihli Ticaret Protokolu imzalandi. Bakan Sener bu anlasmaya tüm IKT üyelerinin imza atmasini dilediklerini söyledi. Sener, bu anlasmanin imzalanmasini mutlulukla karsiladigini ve bu anlasmanin tüm Islam ülkelerini kapsayan çok önemli bir girisim oldugunu söyledi.

Bakan Sener, turizm konusunda ülkeler arasi isbirliginin önemine dikkat çekti. Sener, ISEDAK üyesi ülkelerin karsilikli turizm trafigini kolaylastirmalarini, özel kuruluslar arasi isbirliklerini tesvik etmesi gerektigini söyledi. Turizmin gelismesi için ortak toplantilarin yapilmasi, kültürel etkinliklerin artirilmasinin tesvik edilmesi geregine isaret etti. Sener, turizmin ülkeler arasi ekonomik isbirligi ile halklar arasi iliskilerin gelistirilmesine katki sagladigini belirtti.