Bakan Şener hükümeti Yüce Divan’dan kurtardı

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in Galataport ihalesiyle ilgili dosyaya imza atmamasının hükümeti büyük bir yanlıştan döndürdüğünü belirtti.

Anavatan Balıkesir İl Teşkilatı’nın düzenlediği etkinliklerde bulunmak üzere gelen Erkan Mumcu, ilk olarak Zağnospaşa Camii’nde cuma namazı kıldı. Namazda, Atatürk’ün Balıkesir’e ilk gelişinde verdiği hutbe okundu. Mumcu, namazın ardından Balıkesir Hali’ndeki esnafı ziyaret etti. Ziyarette gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevaplandırdı.

Mumcu, Galaport ihalesinde Başbakan Yardımcısı Şener’in imza atmamasının hatırlatılması üzerine yargıdan dönmeyenlerin şeffaf ve hukuka uygun olduğunu söylemenin mümkün olmadığını belirtti. Hükümeti kasteden Mumcu, “Onlar minarenin kılıfının hazırlandığı uygulamalar. Bunu aylar önce söylediğimiz zaman insanlar, sanki muhalefet ediyormuşuz gibi kulak veriyordu.” dedi.

Şener’in Galataport ihalesine imza koymamasını ve bunun için aylardır mahkeme ve kararını gerekçe göstermesini hatırlatan Mumcu, bunun kendisinin ne kadar haklı olduğunu gösterdiğini belirterek, bu konuda Şener’le aynı düşündüğü için hükümetten ayrıldığını ifade etti.

Abdüllatif Şener’in, Galaport ile ilgili tutumuyla iktidarı Yüce Divan’dan kurtardığını iddia eden Mumcu, “Gerçi tam olarak kurtarmış sayılmaz da en azından teşebbüs safhasında kaldı.” diye konuştu.

Anavatan Partisi Genel Başkanı, Tüpraş’ın yüzde 14.7’sinin satışına Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesini üzüntü ve endişeyle karşıladığını söyledi. Özelleştirmelerin şeffaf ve rekabete açık yapmanın öneminin bu kararla bir kez daha ortaya çıktığını belirten Mumcu, bazı noksanlıklar görülmüş olabileceğine değindi.

Galataport, Kuşadası Limanı ve Tüpraş’ın 14.7’sinin satılması gibi işlemlerin hükümetin uygulamaları hakkında kamuoyunda şüphe uyandırdığını ifade eden Mumcu, önemli olanın özelleştirme kavramının zarar görmemesi olduğunu vurguladı. Tüpraş’ın yürütmesinin durdurulmasıyla aslında sıkıntılı bir durum ortaya çıktığını söyleyen Erkan Mumcu, ekonomik açıdan sıkıntı oluşturacak durumun krize dönüşmeden çözülmesini istedi. En büyük sorumluluğun hükümetin olduğunu belirten Mumcu, özelleştirme ihalelerinin mutlaka rekabet ve ihale hukukuna ve şeffaflığa uygun yapılması gerektiğini kaydetti.

Mumcu, parti liderleri arasında yaşanan mal varlıklarıyla ilgili tartışmalara da değinerek, sistemli çözümler hazırlamak gerektiğini söyledi. Meselenin mal varlığı açıklamak olmadığına dikkat çeken Mumcu, sistemin şeffaflaştırılması gerektiğini vurguladı.