Bakan Suat Kılıç: Derbinin rengi sarıdır

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yarın Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda oynanacak Fenerbahçe- Galatasaray maçı ile ilgili olarak, "Derbinin rengi sarı, anlamı sevgi ve insandır.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yarın Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynanacak Fenerbahçe- Galatasaray maçı ile ilgili olarak, “Derbinin rengi sarı, anlamı sevgi ve insandır.” dedi.

Bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere Isparta’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, önce Isparta Valiliği’ni ziyaret etti. Bakan Kılıç, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

    Bakan, Fenerbahçe-Galatasaray derbisine ilişkin sosyal medyada paylaştığı ‘Derbinin rengi sarı’ sözlerine de açıklık getirdi. Fenerbahçe’nin renklerinin sarı- lacivert, Galatasaray’ın renklerinin ise sarı- kırmızı olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, “İki takımın ortak rengi sarı. Ortak rengi olmayan takımların da ortak değeri var. Hiç bir futbol müsabakası, hiç bir galibiyet insanların mutluluğundan daha önemli olamaz. Yensek de, yenilsek de, berabere de kalsak herkesin mutlu olduğu tribün insanın ve insanlığın hizmetinde olan tribündür. Polyannacılık oynamıyoruz. Futbolda yenmek de var yenilmekte. Husumet üretmenin düşmanlık geliştirmenin hiç bir anlamı yok.” dedi.

KULÜP BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR

    Deplasman yasağına da değinen Bakan Kılıç, bu yasağı kaldırmanın taraftarın elinde olduğunu ifade etti. Derbi öncesinde kulüp başkanlarına ortamı gerecek açıklamalar yapmadıkları için teşekkür eden Bakan Kılıç, şunları kaydetti:
     “Kulüp yönetiminden, kaptanlardan, futbolculardan gerilime neden olacak açıklamalar duymadık. Medyada da bu tür yorumlar görmedik. Kimse olağanüstülük, kaos, anarşi beklemesin. Kimse futbol alanlarının terörize edilmesinden medet umar hale gelmesin. Siyaset bizim işimiz. Siyasetin yeri tribün değil sandıktır, meydandır, kürsüdür. Siyasetin yapılacağı yer siyasal partilerdir, taraftar kulüpleri dernekleri değildir. Onun gereğini biz sandıkta yaparız. Siyasi sloganları partiler kullansın, tribünler değil. Kullanıldığı zaman aynı takımın taraftar grupları birbirine düşüyor. Muhalefetin de kendi görevini bir kenara bırakıp tribünlerden medet umar hale gelmemesi lazım. O nedenle derbinin rengi sarı. Bizim dediğimiz nedir. Herkesin takımından daha büyük olan bir şey var. O da Türk milletinin ihtiyaç duyduğu kardeşlik iklimidir.”