Bakan Tüzmen Kanada konteynerleri hakkında araştırma yapacak

Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Pakistan'dan Türkiye'ye getirilen Kanada'ya ait konteynerlerin tamamının aranıp aranmadığı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtti.

Bakan Tüzmen, Halkalı Gümrüğü’nü gezerek incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tüzmen, Türkiye’ye gelen tüm konteynerlerin aranıp aranmadığı yönündeki bir soruyu yanıtladı. Dünyanın hiçbir yerinde, ülkeye giren konteynerlerin tek tek aranmasının söz konusu olmadığını belirten Tüzmen, bu işin örnekleme metodu ile gerçekleştirildiğini kaydetti. Tüzmen, “İhbarlara göre değerlendirme yapılabilir. Bunun dışında örnekleme metodu ile konteynerlere bakılır. İlk çıkış yeri itibarı ile denetleme yapılması gerekir. Uluslararası kurallar bunu gerektirir. Türkiye üzerinden geçen konteynerler ile ilgili uluslararası sorumluluğunu yerine getiriyor.” dedi.

Tüzmen, “Pakistan’da bulunan konteynerlerini Türkiye üzerinden geri götürmek isteyen Kanada’ya ait konteynerlerden sadece birkaç tanesinin kontrol edildiği, diğerlerinin kontrol edilmediği” yönündeki soru üzerine, “O konuda çok detaylı bilgim yok. Onu da araştırırım” şeklinde konuştu. Tüzmen, Türkiye üzerinden bir ülkeden bir başka ülkeye götürülen konteynerlerin takip edildiğini, gümrük görevlilerinin bunları denetlediğini dile getirdi.

Pakistan’dan Sabiha Gökçen Havalimanı’na getirilen Kanada’ya ait konteynerler, içerisinde silah, mühimmat veya patlayıcı madde olması ihtimaline karşılık aranmıştı. İçerisinden herhangi bir yasadışı malzeme çıkmadığı belirtilen konteynerler, Kanada’ya gönderilmişti.