Bakan Tüzmen’i kızdıran soru

Tüzmen, Kapıkule Sınır Kapısı'nın yükünü hafifletmek için yapılan ve 2 yıl önce açılışı yapılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'nın eksiklerinin yıl sonuna kadar giderileceğini söyledi.

“Hamzabeyli ancak yıl sonuna doğru Kapıkule’nin yükünü hafifletir” diyen Tüzmen, “Bazı nedenlerden dolayı Hamzabeyli’nin eksikleri tamamlanamadı. Hamzabeyli’nin Kapıkule gümrüğünün yükünü hafifletebilmesi için TIR’cılara alternatif imkanlar sunmak gerekiyor. Hamzabeylinin başlıca ihtiyacı olan x-ray cihazı ile Bilnam akaryakıt istasyonu en kısa sürede tamamlanacak. Bu işlemlerin hızlandırılması için TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile telefonla görüştüm” dedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SORUSU TÜZMEN’İ KIZDIRDI”
Bir basın mensubunun ‘Başbakan Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı?! Soruna Bakan Tüzmen, “Siz herhalde izlemiyorsunuz. Türkiye’de ortalama zekası olan Başbakan’ın bu konularda açıklama yapmadığını gördükten sonra bence hiçbir şekilde açıklama yapmaz. Başbakan bu konuda açıklama yapmadı, Nisan ayının sonunu bekleyin dedi. Sizde bu soruyu bana Şubat’ta soruyorsunuz. Buna cevap vermemi beklemiyorsunuz herhalde. Başbakan’ın cevap vermediği bir soruya ben nasıl size cevap vereyim. Ben istiyorum ki normal tarihi yani Kasım ayında seçimler olsun. Bu konuda yine bir ilki başarmak istiyoruz.”

“PERSONEL TAKVİYESİ YAPACAĞIZ”
Bakan Kürşat Tüzmen, gümrük kapılarına çok yakında personel takviyesi yapılacağını söyledi. İlk etapta olarak geçen yıl 800 kişi aldıklarını söyleyen Tüzmen, “Bu 800 kişinin 500’ü Gümrük Muhafaza’da görevlendirildi. Bu sene yeni arkadaşlarımız gelecek. En kısa zamanda 500 kişi daha almayı düşünüyoruz. Bunlardan da eksiklerimizi tamamlayacağız” dedi.
Gümrük personelini toplam 10 bin kişiye çıkarmayı düşündüğünü vurgulayan Tüzmen, “Bu sayı Türkiye için makul bir rakamdır. 7 bin 500’e düşen gümrük personeli son derece az. Avrupa Birliği’ne baktığımız zaman örneğin Fransa ve Almanya’da yaklaşık 35-40 bin kişi çalışıyor ve çok daha modern ülkeler. Bizde gelişme yolunda olan bir ülke olduğumuz için daha fazla sayıda ve teknik donanımda personel lazım. Bu konularda eksiklerimizi gideriyoruz. Bunları yaparken de bir taraftan düğmelere basıyoruz.