Bakan Unakitan ‘Sahsi düzenleme yapmayacagiz’

TBMM Genel Kurulu’nda tasarinin 1. maddesinin görüsülmesine baslanmasindan önce 2, 3, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 17, 33 ve 34. maddelerinin geri çekilmesine iliskin Plan ve Bütçe Komisyonu’nun talebi kabul edildi.Tasarinin bütünü üzerinde AK Parti Grubu adina konusan Istanbul Milletvekili Mustafa Açikalin, tasari ile yurtdisina egitim amaciyla gönderilen kamu personelinin mecburi hizmet yükümlülügünden kaynaklanan ihtilaflari ortadan kaldirmayi amaçladiklarini da belirtti. Sahsi adina söz isteyen AK Parti Balikesir Milletvekili Ali Osman Sali ise, tasariyi toptanci bir yaklasimla af diye tanimlamanin dogru olmadigini dile getirdi.

CHP Izmir Milletvekili Oguz Oyan da, tasariyi, ”torba af yasasi” olarak nitelendirerek, Meclis’in af sanayi gibi çalistigini söyledi. Oguz Oyan, “Bu tasari ile basarisizlik ödüllendirilmektedir. Türkiye’de milyonlarca basarili, doktorali ögrenci var. Niye onlara sinavsiz üniversitede görev hakki vermiyorsunuz? Bu basarisizligi ödüllendirmenin arkasinda baska seyler var diye düsünüyoruz” diye konustu.

Maliye Bakani Unakitan, tasarida yer alan ve kendisiyle iliskilendirilen ”sahte veya muhteviyati itibariyle yaniltici belge düzenleme veya bu belgeleri kullanma fiillerinin aracili ihracat suretiyle islenmesine” iliskin 3. maddeyi oldugu gibi çekeceklerini söyledi.

Bu maddenin bir daha Genel Kurul gündemine getirilmeyecegini ifade eden Unakitan, ”Buraya getirilen yasalar bir birey için getirilmis degil. Kimsenin sahsi menfaati için, birilerine kiyak çekmek için getirilmiyor. Sahsi bir suçu olmaksizin magdur olan insanlarin durumunu düzeltmek için getirilmistir. Maddenin a’si, b’si, c’si degil, hepsini çekiyoruz” diye konustu.