Bakan Yardımcısı Asan: Kadın evleri ve konuk evlerinin sayısını 125

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, kadına karşı şiddeti önleme ve izleme merkezlerinin sayısının 14, sığınma evleri ve konuk evlerinin sayısını 125 olduğunu söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, kadına karşı şiddeti önleme ve izleme merkezlerinin sayısının 14, sığınma evleri ve konuk evlerinin sayısını 125 olduğunu söyledi.

Ankara Pursaklar Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Haklarıyla Kadın Olmak’ konulu panelde, kardın hakları tartışıldı. Abdurrahim Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen panele, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, eski bakanlardan İmren Aykut, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ve çok sayıda davetli katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, yaptığı konuşmada, bakanlığının engelliler, çocuklar, kadınlar için çok önemli hizmetler verdiğini anlattı. Kadına karşı şiddetle mücadeleyle ilgili kapsamlı bir kanun hazırladıklarını ifade eden Asan, kanunla uygulamada karşılaşılan sorunları giderecek çok sayıda tedbir aldıklarını belirtti. Avrupa Konseyi’nin sözleşmesinin imzalandığını, sözleşmenin isminin ‘İstanbul Sözleşmesi’ olduğunu vurgulayan Asan, herhangi bir ülkeye gidildiğinde kadına karşı şiddetle ilgili bir konuşma varsa orada İstanbul Sözleşmesi’ne bakıldığını ifade etti.

1,5 MİLYON KADIN İŞ SAHİBİ OLDU

Kadına karşı şiddeti önleme ve izleme merkezlerinin sayısının 14 olduğunu açıklayan Asan, bu sayıyı artıracaklarını kaydetti. Sığınma evleri ve konuk evlerinin sayısını da artıracaklarını ifade eden Aşkın Asan, bu alanda 125 konuk evi olduğunu bildirdi. Sadece şiddet alanında değil, kadınlar için birçok alanda çalışma yapıldığını dile getiren Asan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kadın ve erkek arasında tek bir ayrımcılığa izin veririz, o da pozitif ayrımcılık’ sözünü hatırlattı.

Kadın istihdamının erkeklerle eşit sayıda olması gerektiğine dikkati çeken Asan, “Ev kadınlarının çalışmaması durumunda biz dünyanın en iyi 10 ekonomisi arasına giremeyiz. Biz istiyoruz ki güçlü olalım.” dedi. Parası olan kadınlarını bunu süs için harcadığı bilgisinin yanlışlığına dikkat çeken Asan, “Parası olan kadın, parayı çocuklarına, çocuğun eğitimine harcar. Çalışan kadının çocukları daha eğitimli olur. Son zamanlarda gerçekleştirilen teşvik paketleri ile 1,5 milyon kadın iş sahibi oldu.” diye konuştu.

“İNSAN HAKLARIN VAZGEÇİLMEZ BİR HAKTIR”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit de insan haklarının vazgeçilmez bir hak olarak algılandığı ülkelerde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmalarının artık kadın hakkı olarak değil, insan hakkı olarak ifade edildiğini söyledi. Akşit, “Haklarımızı öğreneceğiz. Bunu öğrenmekle kalmayıp uygulayacağız. Yerel siyaset kadının kendini en iyi temsil ettiği alanlardan biridir. Meclis üyeliği başvururlarında özellikle üç kişiden birinin kadın olmasına özen göstereceğiz. Pursaklar Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Böyle önemli bir konuda güzel bir panel düzenlediler.” dedi.
Türkiye’nin kadın hakları konusunda anayasada düzenleme yapan nadir ülkelerden biri olduğunu dile getiren Akşit, kadın haklarının güvence altında olduğunu söyledi.

Eski bakanlardan İmren Aykut ise yaptığı konuşmada kadın sorunlarının çözümü noktasında sabırlı olunması ve çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. İmren Aykut, vakıf çalışmalarına verdiği destekten dolayı Güldal Akşit’e altın madalya verdi.

HUZURLU YAŞAM ŞEHRİ PURSAKLAR

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, yaptığı çalış konuşmasında, panelin 10 Muharrem 1435. Hicri Yılbaşına denk geldiğini hatırlatarak, Kerbela hakkında konuştu. 10 yıl önceki Pursaklar ile şimdiki Pursaklar’ın gelişimini anlatan Başkan Çetin, “Yaptıkları kültürel çalışmalarla emsal teşkil eden bir şehirdeyiz. Pursaklar’ımızı sizlerle ortaya koyduk. Gücümüzü sizlerden ve büyük devrim yapan partimizden alıyoruz. Pursaklar huzurlu yaşamın olduğu bir şehir haline geldi. Bugün bu şehirde önemli bir konu olan ‘Haklarıyla Kadın Olmak’ panelinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.