Bakan Yıldırım’a Güney Kore morali

Güney Kore Cumhuriyeti Satıh, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Jong Hwan Chung, Bakan Yıldırım'ı ziyaret etti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’de, 2023 yılı hedefleri çerçevesinde yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek altyapı projelerine, Güney Kore firmalarının ilgi duymasından memnun olacaklarını ve bu firmalara destek vereceklerini ifade etti.

Ulaştırma Bakanlığındaki ziyarette, her iki bakanlığın bürokratları da hazır bulundu.

Yıldırım, ziyarette yaptığı konuşmaya, Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileyerek başladı.

Aradaki uzun mesafeye rağmen iki ülke halkının yakın bağları bulunduğunu belirten Yıldırım, Kore Savaşına katılan Türk askerlerini anımsatarak, ”Kore gazilerini, ‘Koreliler’ diye çağırıyoruz. Ben de sizleri ‘Türkler’ diye çağırmak istiyorum” dedi.

Türkiye ve Güney Kore arasındaki ticari ilişkilerde son yıllarda büyük ilerleme sağlandığını belirten Bakan Yıldırım, ticaret hacminin 3 buçuk milyar dolara yükseldiğine işaret etti.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin dengeli gelişmesinin önemine değinen Yıldırım, iki ülkenin yatırımcılarının Türkiye’de veya üçüncü ülkelerde birlikte yatırım yapabileceklerini ifade etti.

Ulaştırma alanında, Güney Kore ile Türkiye’nin işbirliği projelerinden bahseden Yıldırım, Sakarya’da TCDD, Güney Koreli Rotem firması ve özel sektörün kurduğu fabrikada, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin demiryolu araçlarının üretildiğini, TCDD’nin bazı araçlarının da yine bu fabrikada üretileceğini anlattı.

Marmaray Projesinin demiryolu araçlarının 100’ünün Güney Kore’de, 340’ının ise Türkiye’de üretileceğini bildiren Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Türk armatörlerin, Güney Kore tersanelerinde gemi siparişi bulunduğunu belirtti.

Güney Koreli demir-çelik şirketi Posco’nun Türk ortağıyla Bursa’da yatırım kararı aldığını anımsatan Yıldırım, ”Boğaz altından araçların geçeceği, tünel inşaatını yap-işlet-devret yöntemiyle ihalesini kazanan firma… Bu da Türkiye’de 1 milyar doların üzerinde gerçekleştirilecek anlamlı ve önemli projelerden biri olacak. Bursa’da yatırım kararından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Bakan Yıldırım, Posco’nun, Türkiye’deki yatırımlarının bununla sınırlı kalmayacağını ifade ederek, ”Daha büyük altyapı projelerine ilgi duyduklarını biliyoruz. Bununla ilgili gerekli desteği vereceğiz” diye konuştu.

-KONUK BAKANIN SÖZLERİ-

Güney Koreli Bakan Chung da Elazığ’daki deprem nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Türkiye’yi gençliğinden beri merak ettiğini belirten Chung, biraz geç olsa da Türkiye’de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ülkesiyle Türkiye arasındaki ilişkilerin ”kazan-kazan” felsefesiyle geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Chung, Türk-Güney Kore ekonomik ilişkilerinin üçüncü ülkelere açılması gerektiğini söyledi.

Ülkesinin, hızlı tren geliştirdiğini anlatan Chung, Türkiye’nin hızlı tren projelerini izlediklerini ve bu alanda işbirliği yapılabileceğini ifade etti.

Güney Koreli demir-çelik devi Posco’nun inşaat alanında da faaliyet gösterdiğini bildiren Chung, firmanın, İstanbul’a yapılacak 3. köprüye de ilgi duyduğunu belirtti.

Bakan Chung, Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ı bu yıl ülkesinde yapılacak ve karayolu altyapısı ile bilişim teknolojinin ele alınacağı toplantıya davet etti.

-”GEREKEN DESTEĞİ VERİRİZ”-

Chung, bir gazetecinin, ”Posco’nun İstanbul’a yapılacak köprüye ilgi duyduğunu söylediniz. Türkiye’de Körfez geçişi, Ankara-İzmir otoyol projesi gibi projeler var. Bunlara da ilgi duyuyor musunuz?” sorusu üzerine, ülkesindeki firmaların bu konularla ilgili değerlendirmelerinin devam ettiğini belirtti. Chung, ”Türk ortaklarla bu işlere girmeyi düşünüyorlar. Bakanlık olarak bu konuda destek veriyoruz” diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım da bu projelerin 2023 hedefleri çerçevesinde, ”yap-işlet-devret” modeliyle gerçekleştirilecek projeler olduğunu belirterek, ”Kore-Türk firmalarının projelere müşterek ilgi duymalarından memnun oluruz ve gereken desteği veririz” dedi.

Yıldırım, konuşmaların ardından konuk bakana porselen fincan ve bakır cezveden oluşan ”Türk kahvesi seti” hediye etti.

Koreli bakan ise Yıldırım’a, ülkesi için tarihi önem taşıyan bir geminin maketini armağan olarak sundu.