Bakandan 1 YTL’lik yolculuğa onay

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bazı otobüs firmalarının 1 YTL'ye otobüs bileti satma taleplerine ilişkin olarak, ''Uçaklar yaparsa, otobüsçüler geri kalır mı?'' dedi.

Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünün düzenlediği Kara Yolu Taşımacılığı ve Denetimi Konferansı dolayısıyla Antalya’da bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, otobüs firmalarının da uçak şirketleri gibi promosyon yapmasından vatandaşın faydalanacağını kaydetti.

Vatandaşın ucuza seyahat etmesinin sağlanması halinde, bu işin kim tarafından yapıldığının öneminin olmadığını vurgulayan Bakan Yıldırım, ”Uçaklar yaparsa, otobüsçüler geri kalır mı? Kanunda yeri var. Yeter ki insanımız kazansın. Ancak bunun hiçbir zaman yıkıcı bir rekabete dönüşmemesi lazım” dedi. Promosyonla yıkıcı rekabet arasında fark olduğuna da değinen Yıldırım, otobüs firmalarının bu tür promosyon kampanyalarının süresi ve ucuza satacağı koltuk kontenjanının önceden belirleneceğini ifade etti.

Binali Yıldırım, promosyon uygulayacak otobüs şirketlerinin bakanlığa başvurarak koltuk kapasitesinin yüzde 10’unu aşmamak kaydıyla promosyon izni talep edeceğini, promosyon kampanyalarının 3 ayı geçmeyeceğini bildirdi. Halen iki firmanın promosyon düzenlemek için izin talep ettiğini belirten Yıldırım, bakanlığın bunda bir mahsur görmeyerek izni vereceğini dile getirdi.

Bakan Binali Yıldırım, promosyonun bir çeşit kampanya olduğunu vurgulayarak, bu sayede vatandaşın daha ucuz veya sembolik fiyatlarla hizmet alabileceğini söyledi. Yıldırım, bu kampanyanın kanuni alt yapısının hava yolu şirketlerinin uyguladığı kampanya ile aynı olduğunu belirtti. Otobüs firmalarının bir asgari ücret tarifesi bulunduğuna da işaret eden Yıldırım, otobüs şirketlerinin bu tür promosyonlarının yasal alt yapısının bulunduğunu dile getirdi.