Bakandan çiftçilere ihbar edin çağrısı

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler Birliği (DATÜB) Başkanı Nazmi Ilıcalı, son zamanlarda bazı kimselerin Sağlık Bakanı'nın adını kullanarak köyleri dolaşıp, çiftçileri dolandırdıklarını ileri sürdü.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da çiftçileri, bu tür söylemlerde bulunanları şikâyet etmeleri konusunda uyardı.

Sağlık Bakan’ı Recep Akdağ, Erzurum Ticaret Borsası’nda (ETB) düzenlenen ‘Hayvancılık Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, kamu kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan DATÜB Başkanı Nazmi Ilıcalı sahtekarların teşvikleri kullanarak köylüleri dolandırdıklarını öne sürdü. “Birileri proje hazırlama bahanesiyle çiftçileri dolandırıyor.” diyen Ilıcalı, şöyle konuştu:

“Birileri danışman sıfatıyla köyleri geziyor. Köylülere, ‘biz bakanın ve müsteşarın adamıyız diyorlar. Proje yapacaklarını, kredi bulacaklarını söyleyerek çiftçiyi yanıltıyorlar. Biz bunlara karşıyız. Bu kimselerin bakanın veya müsteşarın adamı olduklarına da inanmıyoruz.”

Sağlık Bakanı Akdağ da çiftçilerden, bu tür söylemlerde bulunanları şikayet etmelerini istedi. İcraatlarını da anlatan Akdağ, seçim zamanı kendilerinden istenen hizmetlerin yüzde 80 oranında gerçekleştiğini söyledi. Havalimanına günde 8-10 uçağın inip kalktığını belirterek, bölünmüş yol çalışmaları, hava kirliliğinin azalması ve sağlık alanında yapılanları örnek gösterdi.

Hayvancılığın bölgenin ana kalkınma kaynağı olduğunu aktaran Recep Akdağ, DAP kapsamında damızlık süt sığırcılığına sağlanan destekten bahsetti. Sağlık Bakanı, teşvikten yararlanmak isteyenlerin en az 10 yıllığına ahır kiralamaları ve 5 yıl da hayvancılık yapacaklarını taahhüt etmeleri gerektiğini kaydetti.

ETB Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu da hayvancılığa sağlanan teşviğin bölgedeki girişimciler açısından son şans olduğunu vurguladı. Teşvikin cazip olduğunu belirten Hınıslıoğlu, “Siyasi otorite üzerine düşeni yapmıştır. Her zaman bölgeye mübalağalı teşvikler verilmesini istedik. Bu en cazip teşviktir. İyi değerlendirmemiz gerekir.” İfadelerini kullandı.

Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, ithal hayvan gelmesini önemsediklerini belirterek, şehre küçükbaş hayvanın Balıkesir ve Kayseri gibi illerden geldiğini ifade etti.