Bakan’dan flaş açıklama: PKK’lıların yüzde 70’i K. Irak’ta

PKK elebaşlarıyla birlikte teröristlerin yüzde 70’inin Kuzey Irak’taki kamplarda barındığı tahmin ediliyor!

Türkiye-Irak sınırındaki terörist faaliyetlerle ilgili hazırladığı rapor ve buna bağlı karar tasarısı Avrupa Güvenlik ve Savunma Parlamenterler Asamblesi AGSPA genel kurulunda tartışılarak onaylandı.

Kararda, AB ülkelerinin, kendi topraklarında terör örgütünün uyuşturucu trafiği, kara para aklanması, silah ticareti, şiddet ve nefreti körükleyici faaliyetleriyle yeni terörist adayları toplama arayışlarına karşı gerekli önlemleri alması istendi.

Kararda ayrıca, “Irak merkezi yönetimi ve Irak’ın kuzeyindeki yerel yönetimin, terör örgütünün faaliyetlerini kontrol altına alma çabalarına destek verilmesi” çağrısında bulunuldu.

Kararda ayrıca, AB’nin Türkiye’ye, terör örgütüne yönelik olarak “orantısız” bir askeri operasyon yapmaması yolunda tavsiyede bulunması istendi.

Raporun tartışıldığı oturumda Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül söz aldı. Gönül, genel kurulda yaptığı konuşmada, haklarında uluslararası tutuklama emri çıkartılan terör örgütü elebaşılarının, hiçbir sınırlama ve denetime tabi tutulmadan her türlü faaliyeti Kuzey Irak’ta sürdürdüğünü söyledi.

Gönül, PKK terör örgütünün elebaşlarıyla birlikte teröristlerin yüzde 70’inin Kuzey Irak’taki kamplarda barındığının tahmin edildiğini söyledi.

Terör örgütünün silah ve uyuşturucu ticaretinden beslendiğini hatırlatan Milli Savunma Bakanı, yine Avrupa ülkelerinde terör örgütü için toplanan haraçların, örgütün finanse edilmesine katkıda bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin gerekli önlemlerin alınması için bütün istihbarat bilgilerini Irak yönetimine ilettiğini belirten Gönül, bununla birlikte teröristlerin faaliyetlerinin son zamanda kazandığı ivmeye dikkati çekti.

Türk güvenlik güçlerinin, sınırötesi operasyonunun tek ve açık bir hedefi bulunduğunu, bunun da terör örgütünün Kuzey Irak’taki varlığına son vermek olduğunu söyleyen Vecdi Gönül, Türk güvenlik güçleri tarafından yapılacak bir operasyonun, uluslararası normlara uygun olacağını belirtti.

Türkiye’nin daha önce Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasının önemini açık bir şekilde dile getirdiğini hatırlatan Gönül, Kuzey Irak’ta, merkezi otoriteyi hiçe saymaya yönelik son zamanlardaki bazı gelişmelerin, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği ile ilgili ilkelerle de ters düştüğünü ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Gönül, bu konuda NATO ve AB’nin destekleyici açıklama ve kararlarının Türkiye için önemli olduğunu vurguladı.

IRAK: PKK İLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ

Raporun tartışılmasından önce genel kurulda söz alan Irak’ın Paris Büyükelçisi Muhaffak Abud da Bağdat yönetiminin, kendi sınırlarında terör örgütüyle mücadelede her türlü tedbiri alma konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Abud, bununla birlikte Türkiye’den de Irak sınırları içinde askeri bir operasyon yapmamasını beklediklerini söyledi. Irak büyükelçisi, bu tür bir operasyonun sorunun çözümüne katkıda bulunmayacağını, aksine Irak içindeki güvenlik ve istikrara zarar vereceğini iddia etti.

Türk hükümetiyle ortak çıkarları korumak için diyalog ve işbirliğine açık olduklarını ifade eden büyükelçi, PKK gibi terör örgütlerinin ülkelerin ve dünyanın istikrarına zarar verdiğini sözlerine ekledi.