Bakan’dan uçak kazası avukatlarına ağır suçlama

Bakan Yıldırım, bilgi güvenliğiyle ilgili düzenlenen toplantıda, uçak kazasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Isparta’daki uçak kazasıyla ilgili olarak dışarıdan uzman olduğunu söyleyen, avukat olduğunu söyleyen insanların çantasını kapıp geldiğini belirterek, ”Bunların bu kazayla ilgili hiçbir görevleri yoktur” dedi.

Yıldırım, kazayla ilgili yarın bir açıklama yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine, “Ben arkadaşlarla görüşmedim. Arkadaşları rahat bırakalım da çalışsınlar” yanıtını verdi.

Pilotaj hatasının kesinleştiği yönünde basında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Yıldırım, “Bizim tarafımızdan söylenen bir şey yok. Lütfen kazayı başka şekilde speküle etmeyelim. Kaza oldu, hepimiz üzüldük ama bu kazanının ortaya çıkarılmasının usulü belli. Usul nedir? Kaza tahkik heyetini bakan oluşturur, ondan sonra herkes susar, onlar konuşur ama bizde maalesef bu süreçte herkes konuşuyor. İşin yanlışı buradadır” dedi.

Yıldırım sözlerine, “Hariçten gazel okuyanlar, bulanık suda balık avlamak isteyenler… Şimdi de çantasını kapan ambulans avukatları, sözde uzmanlar hayatını kaybeden insanları nacılarını istismar ederek birtakım kafa karıştırıcı hariçten gazel okuyorlar. Bunlara asla itibar edilmemesi lazım” diye devam etti.

“Kaza raporu herşeyi net şekilde ortaya koyacak”

Bakan Yıldırım, “Kaza raporu, kazanın oluş nedenini net bir şekilde ortaya koyacaktır. Ondan sonra da hukuki işler belirli usullerle sigorta şirketleriyle uçağın işletmecisiyle gerekli görüşmeler yapılıp mesele halledilecektir” şeklinde konuştu.

Kaza raporunun ne zaman ortaya çıkacağı sorusu üzerine de buna zaman vermenin mümkün olmadığını söyleyen Yıldırım, “Arkadaşlarımız her şeyden emin oluncaya kadar çalışacaklar. Zaman zaman kamuoyuna açıklama yapıyorlar. Bir tanesini yaptılar, bir tanesini de muhtemelen, yetiştirirlerse yarın ya da takip eden günlerde yaparlar ama ‘kaza raporu şu gün, şu saate bitecek, teslim edilecek’ demek mümkün değil” açıklamasında bulundu.

“Bugün gazetelerde ben de gördüm. Dışarıdan uzman olduğunu söyleyen, avukat olduğunu söyleyen insanlar çantasını kapıp gelmiş. bunların bu kazayla ilgili hiçbir görevleri yoktur” diyen Binali Yıldırım, “Bunlar, bulanık suda balık avlamaya çalışan veya hariçten gazel okuyup insanların acılarını istismar ederek menfaat sağlamaya çalışan insanlardır. Bunlara dünyada ambulans avukatları denir; kazaların arkasından koşarlar” dedi.