Bakanı Çelik; ‘Mikro milliyetçilik pompalanıyor’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de mikro milliyetçiliğin pompalandığını söyledi.

Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, mikro milliyetçiliğin pompalandığını söyledi.

Küreselleşen dünyada diğer ülkelerle rekabet edebilmek için gelişme ve yeniliklere açık olma zorunluluğu bulunduğunu ifade eden Bakan Çelik, “Kendi değerlerimize sahip çıkacağız. Ama antenlerimizi dünyaya açık tutacağız. Kendimizi ona göre donatmak zorundayız. Bu dünyada yaşadığımızın farkında olacağız. Farklı ilişkilerimizin, temaslarımızın olması bizi değiştirmez, başkalaştırmaz. Küreselleşmenin ne olduğunu çok iyi bilmek zorundayız” diye konuştu.

Küreselleşmenin herkesi etkisi altına alacağını iddia eden Çelik, “Küreselleşmenin ya pasif yönetilen tarafı olacağız, ya da yöneten idare eden tarafı olacağız. Bu ülkede mikro milliyetçilik pompalanıyor. Bu ülkeye güzellik değil zarar getirir. Biz milliyetçiliğe ve kimsenin de inancına karşı değiliz. ‘Kıbrıs elden gitti’, ‘AKP Kıbrıs’ı sattı’ diyorlar. Kıbrıs bu ülkenin milli davasıdır. Çok milliyetçi geçinen insanlara bakalım. 1974’te barış harekatını yaptık. 32 yıl geçti ve bu mesele çözümsüz kaldı. ‘Kuzey Irak’ta kürt devleti kuruluyor. AKP buna göz yumuyor’ diyorlar. Bu da kuyruklu bir yalan. AB’ye ABD’ye kafa tutalım. Etrafımız düşmanlarla çevrilidir’ diyorlar. Bunlar doğru mudur” dedi.

Türkiye’nin menfaatlerini koruyarak, komşularla ve dünya ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştıklarını anlatan Çelik, “Başbakan ve biz yaptığımız işin hakkını vermek için çalışıyoruz. Küreselleşmenin, globalleşmenin bir yarış olduğunu biliyoruz. Başbakan sadece havada 400 bin kilometre yol yaptı. Başbakan da biz de biliriz, oturduğumuz yerden emir vermeyi. Bu yarışta kimseye yem olmamak, aç kalmamak için yarışmalıyız” diye konuştu.

Bakan Çelik’e konferans sonunda bir plaket sunuldu.