Bakanı Gönül’ün Hamas ziyareti yorumu…

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Hamas ziyaretinin İsrail'le sürdürülen bazı askeri projeleri olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

Gönül, bedelli askerliğin gündemlerinde olmadığını bir kez daha tekrarladı.
Partisinin Kayseri Melikgazi ilçe kongresi katılmak amacıyla gelen Bakan Gönül, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Sık sık konuşulan bedelli askerlikle ilgili bir soruya Bakan Gönül “Benim görevde bulunduğum süre içerisinde kanun gereğince Genel Kurmayın celplerde ihtiyaç fazlası vardır diye bakanlığımıza bir talebi olmamıştır. Bunun içinde yeni bir kanuna gerek yoktur. Dolayısıyla bedellide gündemimizde yok” dedi.

Hamas ziyaretinin İsrail ile sürdürülen ve askeri projeleri olumsuz etkileyip etkilemeyeceği yolundaki bir soruyu ise Bakan Gönül şöyle cevaplandırdı: “Hamas’ın ziyareti bildiğiniz gibi partiler arası bir ilişki şeklinde olan bir ziyarettir.Hükümetler arası ilişki ile ilgisi yoktur.Çünkü o tarihte Hamas hükümet olabilmiş değildir. Bizim bu bakımdan savunma bakanlıkları arası ilişki itibariyle İsrail savunma bakanlığı ve Türkiye savunma bakanlığı arası ilişki itibariyle aynı şekilde devam etmektedir. Bahsettiğiniz M-60 tank projesi belli bir aşamaya gelmiştir. Tabi biliyorsunuz Kayseri ile ilgilide tarafı var. İlk model İsrail’de yapıldı. Bundan sonrakiler Kayseri’de yapılacak. Modelin şu anda Sarıkamış’ta denemeleri yapılmaktadır. Yaz ayları denemeleri başarılı olmuştur. Kış şartlarındaki denemelerde Sarıkamış’ta yapılmaktadır. Buda başarılı olduğu takdir de bahar aylarından itibaren belki de yaza sarkar Kayseri’de seri üretime başlanılacaktır”

Bakan Gönül’e Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç tarafından kilim hediye edildi. Bakan bir süre başkanın makamında oturarak partililerle sohbet etti.