Bakanı Koç ‘Tedirgin olmaya gerek yok’

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, kuş giribi sebebiyle turizmde tedirgin olmaya gerek olmadığını söyledi.

Koç, 2006 yılında 26 milyon turist ve 21 milyar dolar gelir hedeflediklerini belirterek, hep beraber bu hedefi gerçekleştirmek gerektiğini söyledi. Kuş gribiyle ilgili komplo teorisiyle ilgilenmediğini kaydeden Koç, bir devlet adamının görevinin 24 saati çalışarak uzatması gerektiğini vurguladı.

Turizmde yakalanan başarının devam etmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını, kuş gribiyle ilgili Sağlık ve Tarım Bakanlığı’nın gerekli önlemleri aldığını anlatan Koç, alınan bu önlemleri hemen Avrupa ve Rusya’ya bildirdiklerini ve şu ana kadar turizm şirketlerinden herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını kaydetti. Kendisinin ağızından olumsuz laflar duyulmayacağını, kuş gribi konusunda zaten kriz noktalarına hakim olduklarını dile getiren Koç, tedbirlerin süreklilik istediğini bildirdi.

Koç, bir basın munsubunun “göçmen kuşlarının göç yolunu değiştirebilir miyiz” diye bir öneri getirdiğini dile getirerek “Bu insanların cinsiyet değiştirmesinden daha zor” diye cevap verince salon kahkahaya boğuldu.

Uyumamasına rağmen sürekli uyuklar gibi görünmesini çok çalışmasına bağlayan Koç, günde sadece 3 saat uyuyabildiğini söyledi. Buna rağmen uzmanların tavsiyesi üzerine tedavi olduğunu belirten Koç, artık uyur gibi görünmediğini sözlerine ekledi.