Bakanı korudu medyaya kızdı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Hamas’ın Türkiye ziyaretiyle ilgili yerli basında yer alan eleştirileri “gizli servislerin yönlendirmesi” olarak nitelendirmesinin ardından, medyaya bir ağır suçlama da Başbakan’dan geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’la ilgili yolsuzluk iddiaları için basına yüklendi ve “Bunun bir şeylerin karşılığında olduğunun biz farkındayız. Bakın bunu da bu kadar ağır söylüyorum” dedi. Kabine değişikliği konusunda da Erdoğan, “Değişiklik gerekiyorsa onu da biz yaparız, Kimse dayatmasın” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Avrupa Kredi Toplantısı’na katılmak üzere Monaco’nun Monte Carlo kentine hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere açıklama yaptı. Başbakan’a eşlik eden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da basın toplantısı sırasında Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’le birlikte Erdoğan’ın yanına oturdu. Erdoğan, bir basın mensubunun, AKP’li Turhan Çömez’in, Unakıtan’a yazdığı mektubu hatırlatılıp, “İddiaları siz nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

İFTİRALARI ORTAYA ÇIKTI

“Bununla ilgili Kemal Bey de ben de gerekli cevabı vermişizdir. Şunu iyi bilmeniz lazım; AKP iktidarı kendi kararlarını kendisi verir. Biz ne zaman nasıl adım atacağımızı biliriz. Medya bu konuda kendini fazla yormasın. Medyanın ileri gelenleri de yormasın, köşe yazarları da yormasın. Attıkları birçok iftiranın yalan olduğu da ortaya çıkmıştır ve bunun bir şeyler karşılığında olduğunun biz farkındayız. Bakın bunu da bu kadar ağır söylüyorum ve bugüne kadar gelmiş geçmiş iktidarlardan bir iktidar değiliz.”

ABDULLAH BEY ÖYLE Mİ DEDİ?

ErdoĞan, bir gazetecinin, “Sayın Gül, Kuzey Irak’ta Anayasal bir Kürt Devleti’nin tanınabileceğini söyledi. Hükümetin kırmızı çizgileri devam ediyor mu?” şeklindeki sorusuna şaşırdı. Erdoğan’la muhabir arasında şu diyalog geçti:

Erdoğan: Bizzat siz Abdullah Bey’in ağzından mı duydunuz?

Muhabir: Evet, soruyu ben sormuştum.

Erdoğan: Zannetmiyorum öyle dediğini, siz yanlış anlamışsınızdır!

Muhabir: Kırmızı çizgileriniz devam ediyor mu?

Erdoğan: Bizim kırmızı çizgilerimiz bellidir.

Erdoğan, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin, önceki gün ülkemize gelen Irak Başbakanı Caferi’nin ziyareti için “Haberim yok. Anlaşmaları beni bağlamaz” sözlerinin hatırlatılması üzerine de “Bir yerde bu Irak’ın içişleridir. Bizim yorum yapmamız şık olmaz. Gerekli açıklamayı Irak Başbakanı yaptı” dedi.