Bakanı Pepe Ferdi Tayfur ile başkentte fidan dağıttı

Ankara Kızılay'da Ferdi Tayfur ile fidan dağıtan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Eskiden 'Ankara'nın taşına bak' diyorlardı, şimdi 'Ankara'nın yeşiline bak, hem de zümrüt yeşiline bak' diyecekler" dedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Bakan Pepe, AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ve sanatçı Ferdi Tayfur ile , fidan dağıttı.

Güvenpark’ta yapılan fidan dağıtımı öncesinde konuşan Bakan Pepe, ‘Dünya Orman Haftası’ nedeniyle Türkiye’nin her yerinde ağaç dikme şenlikleri yapıldığını hatırlatark, vatandaşların ormanlara sahip çıkılmasını istedi. Pepe, ülkedeki orman ve yeşil alanın eski seviyesine gelmesi için bakanlığın, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, çaba gösterdiğini anlatan Pepe, “Bakanlığımız bu yıl 300 bin hektar alanda ağaçlandırma yapacak. Bu rakamı gelecek yıl 500 bin hektara taşıyacağız. Bu çalışmalara katılmayı, askerinden belediyesine, sivil toplum kuruluşlarına kadar herkes bir vatan borcu biliyor. O yüzden emek harcıyor, gayret gösteriyor. Bu çalışmaya önderlik yapan kuruluşlardan birisi de Ankara Büyükşehir Belediyesi’dir. Eskiden ‘Ankara’nın taşına bak’ diyorlardı, şimdi ‘Ankara’nın yeşiline bak, hem de zümrüt yeşiline bak’ diyecekler. Ankara’nın, İstanbul’un, tüm Türkiye’nin daha yeşil, daha mamur olması için gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Pepe, Türkiye’deki çarpık kentleşmenin bir neticesi olarak ormanların yok olduğunu söyledi. İnsanların doğdukları yerde doymaması sonrası başlayan göçlerin köylerin boşalmasına, bunun sonucunda da ormanın insanların kendisinden aldığı yerleri geri alması gibi bir döngünün oluştuğuna dikkat çeken Pepe, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Böylece yeni ormanlar oluşuyor. Biz ülkemizin sadece dörtte birinin kaplı olduğunu biliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizin en az yüzde 30’unu ormanlaştırmak istiyoruz. Bu oran bizi dünyanın kalkınmış, gelişmiş ülkeleri arasına sokabilir. Türkiye kadar ormana sahip Finlandiya’nın yıllık orman geliri 15 milyar dolar, Türkiye 1 milyon dolara bile erişememiş. Cumhuriyetin 100. yılında önümüze bir hedef koyduk. Bu ağaçlandırma seferberliğini topyekün millet olarak sürdüğümüz taktirde Finlandiya’nın yarısı kadar, 7.5 milyon dolar orman geliri bekliyoruz. Bu şu demek, orman köylüsü artık bu ülkenin en yoksulu olmayacak”

Orman Bakanı Pepe’nin konuşmasının ardından Dilşad Sezer adlı kolej öğrencisi ‘Ben Küçük Bir Fidanım’ adlı şiiri okuyarak, Bakan Pepe’ye bir fidan hediye etti. Törenin ardından Bakan Pepe, Kapusuz, Gökçek, Uslu ve Sanatçı Tayfur ile birlikte parkta fidan dağıtımı gerçekleştirdiler.

Fidan dağıtımının ardından Altındağ Gençlik Merkezi Davul Show Grubu ve Karadeniz Folklor Ekibi birer gösteri sundu. Gösterilerin ardında ise kürsüye çıkan Ferdi Tayfir, “Fidan olmayan yerde ağaç, ağaç olmayan yerde de yaşam olmaz. Yeşile önem verelim” diyerek, ormanlara sahip çıkılmasını istedi.