Bakani Recep Akdag ‘SSK’nin ilaç gideri artmadi’

ANKARA - Saglik Bakani Recep Akdag, SSK Hastanelerinin devri ve ilaçlarin eczanalerden alinmasinin SSK'nin ilaç giderini artirmadigini söyledi.

Kendilerinin bundan küçük bir maliyetin olabilecegini ifade ettiklerini söyleyen Akdag, vatandasa saglanan hizmetin bir maliyetinin olacagini ifade etti. Akdag, 2004 yilinda SSK’nin 2 katrilyon 92 trilyon lira ilaç harcamasi yaptigini, 2005 yilinin 9 ayinda 2 katrilyon 107 trilyon lira ilaç harcamasi yapildigini, bunun yil sonunda 2 katrilyon 70 trilyon lira olacaginin tahmin edildigini ifade etti.

SSK’nin ilaç harcamalarindan küçük bir artis oldugunu ve bunun vatandasa 300-400 hastaneden ilaç vermek yerine 18 bin eczaneden hizmet aldigini ve bu kanunlari yapanlar olarak dua aldiklarini söyledi.

Akdag, yesil kartlilarin ilaç alimini da kolaylastirdiklarini söyledi. Bütün istismarlara ragmen yesil kartlilarin ilaç kullaninimin diger sosyal güvenlik kurumlarindan daha az olduguna dikkat çeker Akdag, Türkiye’de kullanilan kutu sayisinda ciddi bir artis oldugunu belirtti.

Akdag, performansa dayali ödeme sisteminin hastanelerin verimini artirdigini ve vatandaslarin hizmet alimini artirdigini belirtti.

SIGARA TÜKETIMININ AZALTILMASI KONUSUNDA MALIYE BAKANI GÜZEL ISLER YAPIYOR

Akdag, bu hafta içerisinde saglik komisyonunda görüsülecek sigara tüketimi ve kullanimi ile kisitlayici önlemler getirildigini belirtti. Akdag, Türkiye olarak Tütün Kontrol Sözlesmesi’ne imza koyduklarina isaret ederek, “Türkiye’deki yasal tedbirler çok da yetersiz degil. Sigara tüketimini azaltmanin en iyi yolunun bütün dünyada, özellikle genç nüfusta sigara fiyatlarini artirmak oldugu kabul edilmis bir gerçek. Bu hususta maliye bakanimiz güzel isler yapiyor. Ben huzurunuzda ona tesekkür ediyorum. Bu birçok yerde yazili, birçok bilimsel metinde yazili. Bir çok Avrupa ülkesinde sigara fiyatlari yüksek.” dedi.

ÜNIVERSITELER HÜKÜMETI SUÇLAMAK YERINE GÖREVLERINI YAPSINLAR

Akdag, üniversitelerin kaynaklarinin hepsinin üniversitelere verilemeyecegini belirterek, önemli olanan bu kaynaklari verimli sekilde kullanmak oldugunu söyledi. Üniversitelerde ögretim üyesi ve asistan sayisinin diger kamu hastanelerine göre kat kat fazla olduguna isaret eden Akdag, üniversite hastanesinde bir doktorun günde iki hastaya bakarken, bunun Saglik Bakanligi Arastirma Hastaneleri’nde 10 oldugunu söyledi. Akdag, ülkenin kaynaklarinin üniversitelere verilemeyecegini belirterek, üniversitelerin hükümeti suçlamak yerine islerini yapmalarini istedi.

KARADENIZ KANSER KONUSU

Akdag, Karadeniz’deki bütün sehirlerde kanser tarama merkezi kuruldugunu, bir kisminda kuruldugunu ve 2006 yili içinde de kurulacagini kaydetti. Akdag, bölgede dört ayri arastirma yapacaklarini ve 2006 yili içerisinde bunu sonuçlandiracaklarini söyledi. Akdag, üniversitelerle birlikte arastirmalarini sürdüklerini ifade etti.

REHIN KALMA KALMADI

Akdag, hastanelerde rehin kalmalarin tamamen bittigini söyledi. Akdag, sistematik olarak rehin kalma olayinin bulunmadigini, bazi vakalarin mutlaka yasanabilecegine isaret ederek, buna karsi mücadelelerin devam ettigini söyledi.

Hastanelerde tek muhasebe sistemine geçildigini ve hastanelerin günlük hesaplarini görebildiklerini ifade eden Akdag, daha önce hastanelerin yillik bilonçolarini dahi ögrenmenin mümkün olmadigini kaydetti. Hastanelerin sehir merkezlerinin disina tasinmasi konusunda ciddi bir çalismalarinin oldugunu vurgulayan Akdag, Etlik’teki 1 milyon metrekarelik alana Avrupa’nin en iyi saglik tesislerini yapacaklarini belirtti.

2010 yilin için bebek ölümlerinin binde yirminin altina düsürülmesinin hedeflendigini kaydeden Akdag, bu hedefi 2008 yilinda gerçeklestirmeyi planladiklarini kaydetti. Akdag, bu orani tuturmanin zor oldugunu kaydetti,

Kus gribinin dünya ve Türkiye için önemli bir risk olduguna isaret eden Akdag, virüsün insandan insana geçebilmesinin tehlikeli oldugunu kaydetti. Akdag, kus gribinin görüldügü bölgede yaptiklari çalismalarin dünya tarafindan takdir edildigini ifade etti. Akdag, kus giribi için ulusal program hazirladiklarini kaydetti.

Akdag, model aile hekimligini pratisyen hekimlerin aile hekimligi uyumlarini aldiktan sonra baslayacaklarini kaydetti. Akdag, aile hekimligi yapacak hekimlere yeni bir dört yil egitim vermelerinin mümkün olmadigina isaret ederek, hizmetiçi egitimden geçerek çalismaya baslayacaklarini kaydetti. Akdag, önümüzdeki süreçte aile hekimligini artirmak için çalisacaklarini söyledi.