Bakan’la tartıştılar

Bir grup öğrenci Bakan Hüseyin Çelik ile tartıştı

Süleyman Demirel Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Tesisat Öğretmenliği Bölümü’nden 5 yıl önce mezun olan ancak şimdiye kadar öğretmen olarak atanmayan Niyazi Şen’in, “Sayın Bakanım bizi neden öğretmen olarak atamadınız. İran’a mı gidelim.” demesi ile başladı. Şen ve diğer teknik fakülte mezunları neden atanmadıkları ile ilgili olarak tepkilerini dile getirdiler. Bakan Çelik, atamaların her bölümde açılan kontenjanlara göre yapıldığı ve her bölümde açılan kontenjan kadar KPSS’de alınan puan sıralamasına göre atama yapıldığını söyledi. Grup, üniversiteye öğretmen olmak için girdiklerini söylemesi üzerine, “Üniversiteden öğretmen mezunu olmak ayrıdır. Öğretmen olmak ayrıdır. Formasyon belgesini almak öğretmen olarak atanmak için yeterli değildir. Mezun olunan branşta ihtiyaca binaen açılan kadrolara girmek için KPSS’de Başarlı olmak gerekiyor. Ayrıca, dünyanın hiçbir yerinde mezun olan herkese kamuda iş verilmez.” şeklinde cevap verdi.

Bir süre öğretmen olarak atanmadıklarından şikayet eden grupla sözlü tartışmaya giren Çelik, “Geçmişte veteriner ve iletişim fakültelerinden mezun olanlar öğretmen sıkıntısından dolayı formasyon eğitimi ile sınıf öğretmeni olarak atanıyorlardı. Ancak bizim dönemde eğitim fakültesi öğretmenlik mezunu olan kişiler dururken, başka alanlarda mezun olanların sınıf öğretmeni olarak atamamızı beklemeyin.” diyerek salondan ayrıldı.

Niyazi Şen’in Bakan Çelik’in arkasından “Ne yapalım İran’a mı gidelim” demesi üzerine salonda bulunan Bakan Çelik’in abisi Ramazan Çelik, “Sayın bakan size açıklama yaptı. Neden anlamıyorsunuz. Nereye gidersen git. İstersen cehenneme git” şeklinde tepki gösterdi. Bunun üzerine Ramazan Çelik ile Niyazi Şen arasında tartışma yaşandı. Şen, karşısında kameraları da görünce, “Bakanın kardeşisiniz diye bana küfredemezsiniz. Hakaret edemezsiniz. AK Parti hükümeti hep küfürbazdır. Başbakanlarından öğrenmiştir” şeklinde ağır hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine polisler Şen’i salondan çıkararak polis otosuna bindirip gözaltına aldı.