Bakanlar Kurulu sonrası Çiçek açıklama yaptı

Cemil Çiçek, Belçika mahkemesinin DHKP-C üyelerine beraat kararını eleştirdi.

Başbakanlık Merkez Bina’daki toplantı yaklaşık 3 saat 40 dakika sürdü.

Bakanlar Kurulu sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, “Tabii dışarıda ne oluyor bilemiyorum. Hukuk içinde, kanun nizam içinde süreç işliyor. Tüm vatandaşlarımızdan kanun nizam içinde davranış bekliyoruz. Gerginliklerden uzak durmalıyız. Kimse bana bir şey sormamalı. Herkes hukuki nizamdan saf almalı. Rektörlerden özel bir beklentimiz yok. Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapsınlar. Kimseden özel beklentimiz olamaz. Ülkede 40 yıllık bir sorun var. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Biz iki parti olarak böyle çözüm ürettik. Gönül isterki ana muhalefet ortaya bir çözüm koysun. Çağırımızı yineliyoruz..” dedi.

Cemil Çiçek, Belçika Anvers Temyiz Mahkemesi’nin terör örgütü DHKP-C üyeleriyle ilgili aldığı beraat kararının, terörle mücadele konusunda bazı ülkelerin bulunduğu pozisyonu, samimiyetini ve işbirliği noktasındaki kararlılığını göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. Çiçek, ”Artık bu türlü kararlardan sonra ‘yargı bağımsızdır’ sözüyle bizim yetinmemiz söz konusu olmaz” dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya gerçekleştirdiği ziyaretin toplantıda değerlendirildiğini söyledi.

Ludwigshafen kentindeki yangının da toplantıda gündeme geldiğini anlatan Çiçek, ”Hükümet olarak da, millet olarak da beklentimiz olayın bütün yönleriyle açığa çıkarılmasıdır. Türkiye olarak biz elimizden gelen katkıyı veriyoruz. Alman makamlarıyla da zaten bir çalışma yapılıyor. Umut ederim, milletimizin, hepimizin beklentisi olan bu konu kısa sürede huzura kavuşur” dedi.

Çiçek, toplantıda Belçika Anvers Temyiz Mahkemesi’nin terör örgütü DHKP-C üyeleriyle ilgili aldığı beraat kararını da değerlendirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

”İkinci olarak üzerinde durduğumuz bir başka konu da, geçtiğimiz hafta Türkiye’de bir çok insanın hayatına mal olmuş kanlı eylemleri gerçekleştirmiş olan bir terör örgütüyle ilgili olarak Avrupa Birliği üyesi bir ülkede adeta onları aklayan bir kararın verilmiş olmasıdır. Aslında bu örgüt, o ülke de dahil bütün Avrupa Birliği üyesi ülkelerin terör örgütü listesinde olan bir örgüttür. Türkiye, terörün her türlüsüne muhatap olmuş ve her türlü terörden de en fazla zarar görmüş bir ülkedir. Dolayısıyla bugün de karda, kışta çok zor şartlarda Türkiye mücadelesini sürdürmektedir. Türkiye’nin talebi ve isteği, uluslararası hukuktan doğan talebi, terör örgütlerine karşı samimi ve kararlı işbirliğidir.”

”BU TÜR KARARLAR, TERÖR ÖRGÜTLERİNE CESARET VERİYOR”

Hiç bir terör örgütünün dış destek, himaye olmadan varlığını uzun süre sürdüremeyeceğini vurgulayan Çiçek, ”Türkiye’de eylem koymuş, bir çok insanın canına kıymış bu örgütlerin yöneticileri ve mensupları maalesef birçok uluslararası kuruluş içerisinde, beraber bulunduğumuz, bazı savunma ittifaklarında beraber olduğumuz ülkelerde varlığını sürdürmektedir. Hatta bir kısım yöneticileri oradan bu örgütleri yönetmektedir ve maalesef uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerin gereği de yerine getirilmemektedir” dedi. Çiçek, bu tür kararların terör örgütlerine cesaret verdiğini vurgulayarak, bunun çok açık ve net olarak bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin bu tür olaylarla ilk kez karşılaşmadığını hatırlatan Çiçek, ”Bize verilecek cevapların da ne olduğunu biliyoruz. 4.5 yıllık Adalet Bakanlığım sırasında bu konuları hep gündeme getirdiğimizde verilen klişe bir cevap vardır: ‘Bizde yargı bağımsızdır’… İnanıyorum ki bu türlü konulara tepki konulduğunda da alacağımız ve almakta olduğumuz cevap budur” diye konuştu. Çiçek, aynı ülkelerin Türkiye söz konusu olduğunda ise mahkemelerin bağımsızlığı ve işin yargıyla ilgili kısmını göz ardı ettiklerini, kararlarla ilgili her türlü tepkiyi koymaktan da geri durmadıklarını söyledi.

Belçika’daki DHKP-C üyelerine ilişkin beraat kararının, terörle mücadele konusunda bazı ülkelerin bulunduğu pozisyonu, samimiyetini ve işbirliği noktasındaki kararlılığını göstermesi açısından önemli olduğuna işaret eden Çiçek, konunun Bakanlar Kurulu toplantısında etraflıca görüşüldüğünü söyledi. Çiçek, bu konunun uluslararası platformlarda takibi ve ortaya konulan tepkilerin ötesinde başka neler yapılabileceğinin bir kaç gün içinde netleştirileceğini belirterek, ”Artık bu türlü kararlardan sonra ‘yargı bağımsızdır’ sözüyle bizim yetinmemiz söz konusu olmaz. Uluslararası hukuktan doğan ne imkan varsa, bu konuyu her platformda daha yüksek sesle gündeme getirmiş olacağız” diye konuştu.

Toplantıda ayrıca genel bir durum değerlendirmesi yapıldığını da bildiren Çiçek, Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmelerinin Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısının da görüşülerek imzaya açıldığını bildirdi.