Bozdağ: Belge şartı kalktı!

Bakanlar Kurulu toplantısını sonrası Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan açıklama geldi.

Kritik toplantı sona erdi. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Bozdağ açıklama yaptı. Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında başlayan toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Enerji Bakanı Albayrak, MEB Bakanı İsmet Yılmaz ve Savunma Bakanı Canikli katılmamıştı.

Bozdağ, "Kamu görevlisine yurtdışı için belge şartı kalktı. 15 Kasım'dan itibaren kamu görevlileri yurt dışına çıkarken belge almak zorunda olmayacak." dedi.

CHP'li Bülent Tezcan'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine sert tepki gösteren Bozdağ, "bu terbiyesizliktir, harsizliktir. Türkiye'deki tek faşist parti CHP'dir" diye konuştu.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 15 Temmuz sonrası kamu görevlilerinden yurt dışına çıkışta istenen izin belgenin 15 Kasım'dan itibaren istenmeyeceğini duyurdu.

Hükümet Sözcüsü BEKİR BOZDAĞ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıyor. 15 Temmuz sonrası kamu görevlilerinden yurt dışına çıkışta istenen izin belgenin kaldırılması kararı alındığı dile getiren Bozdağ, " O belgeye artık gerek kalmamıştır. 15 Kasım'dan itibaren istenmeyecek"dedi.

Barza'nin  görevi bırakma kararıyla ilgili de konuşan Bozdağ'nın açıklamalarının satır başları şöyle:

İtirazlara rağmen bu karardan geri dönmediler tabi bu karar bölgeyi daha çok sıkıntılara sokacak bir karardı. Bu büyük bir yanlıştı. Bu yanlış Ankara'dan Bağdat'tan Tahran'dan döndü. Barzani belki büyük hesaplar yaptı ama eldeki bulgurdan oldu. Barzani'nin kararı elbette bölgede yeni bir dönemi başlatacaktır. Parti başkanlığından ayrılmıyor yönetim başkanlığından ayrılıyor. Barzani'nin yaptığı hatalarla yüzleşmesi şarttır. Sadece  'Referandumu dondurdum' demesi bu meseleyi çözmez, referandumun iptali  şarttır

CHP'Lİ TEZCAN'IN AÇIKLAMALARINA SERT TEPKİ

CHP Genel Başkan  Yardımcısı Sayın Bülent Tezcan'ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı Sayın  Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi hakkında söylediği sözleri kabul etmek mümkün  değildir. Bu büyük bir edepsizliktir, büyük bir ahlaksızlıktır, büyük bir  terbiyesizliktir, büyük bir seviyesizliktir.  Türkiye'de hep faşizan uygulamaların şakşakçısı, öncüsü olanlar,  Türkiye Cumhuriyeti'ndeki yasakları kaldıran, demokratikleşmeyi sağlayan ve büyük  reformların altına imza atan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na aynı uslupla  saldırmaktadırlar. Bunu şiddetle kınadığımızı bir kez daha ifade etmek isterim.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin faşist bir devlet olmadığının, Türkiye'de de  herhangi bir faşistin ve diktatörün bulunmadığının en büyük ispatı Sayın Tezcan  gibi birisinin çıkıp bugün bu terbiyesizliği, edepsizliği yapmaya cüret  etmesidir.

Adnan Menderes'e diktatör dediler, idamini bir kısmı alenen bir kısmı sesli bir şekilde alkışlandı.Halkın seçtiği cumhurbaşkanına aynı şekilde saldırmaktadırlar. Türkiye'de tek faşist parti CHP'dir. Türkiye'de bir faşist olsaydı, Bülent Tezcan kalkıp efelenip gürleyip böyle bir cümle sarf edemezdi.

Edep büyük bir taç, onu taşıyanı yükseltir. Devletin başı cumhurbaşkanının hakkında edep içinde konuşması asgari bir anlayışın, ahlakın, edebin bir geleneğidir. Cumhurbaşkanımız demokrasimizi kökleştirmek geliştirmek konusunda Türkiye'nin standartlarını yükseltmek için büyük bedeller ödedi. Okullarımız arasında ayrımcılık kalktı. Öğrencilerimiz arasında ayrımcılık kalktı. Türkiye'de birçok yasak kalktı.

Neye karşı darbe yapıldı. Türkiye'nin hükümetine karşı anayasal düzenine karşı darbe yapıldı. Geçmişti foterini alan gitti. Milletin iradesini savunan bir dik görüşü Türkiye görmedi. Türkiye Cuymhuriyeti'nin cumhurbaşkanı ölümü göze alarak mücadeleye koştu. Cumhurbaşkanımıza diktatör demek, faşist demek akıl yoksunu insanların söyleyeceği birşeydir. Sağlıklı bir insan bunu söyleyemez. Böylesi bir kıyas kabul edilemez. Biz bu saygısız, edepsiz yaklaşımı reddediyoruz. İktidar suikatinin taşeronluğunu yapıyor CHP. Milet nasıl 15 Temmuz'da cumhurbaşkanına sahip çıktıysa yine sahip çıkmaya devam edecektir.

ABD İLE VİZE KRİZİ

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize sorunu her iki ülkeye de zarar vermektedir. Hiçbir dönemde böylesi bir uygulamayla karşılaşılmadı. Son krizde olumsuz bir karar çıktı. İki ülke yetkilileri arasında görüşme yapıldı. O günden bu güne sorunun çözülmesi için bir adım atılmadı. Bu noktada görüşmeler iki ülke arasında devam ediyor.