Bakanlar kurulu’ndan müjdeli haberler

Bakanlar kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıdan müjdeli haberler çıktı

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yurt dışına çıkış harcına ilişkin kanun tasarısının ele aldığını bildirdi. Çiçek, tasarı ile yurt dışına çıkış harcının 70 YTL’den 15 YTL’ye düşürüleceğini açıkladı.

Çiçek, 7 yaşını doldurmamış çocuklar ile yurt dışına ticari sefer yapan, kara, deniz, hava ve demir yolu, yolcu ve yük taşıma araçlarının mürettebatlarının bu harç kapsamı dışında bırakıldığını kaydetti. Çiçek, ”Bundan sonra, harçlar, vatandaşa kolaylık getirmesi açısından bileti düzenleyenler tarafından tahsil edilecek. Bilet düzenlenmeyen durumlarda harcın makbuz mukabili tahsil edilmesi söz konusu olacaktır” dedi.

-ANADOLU YAKLAŞIMI-

Bakan Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, ayrıca ”Anadolu Yaklaşımı” olarak bilen, KOBİ’lerin mali sektöre olan borcunun yeniden yapılandırılması konusunu da ele aldıklarını söyledi.

Bununla ilgili tasarının, bir kez daha ilgili kurumlar tarafından gözden geçirildikten sonra bugün imzaya açıldığını belirten Çiçek, şu bilgileri verdi:

”31.12.2005 tarihinden önceki borçlar yapılandırma kapsamında olmaktadır. BDDK tarafından yapılan çerçeve sözleşme gereğince ilgili alacaklı kuruluşla borçlu KOBİ arasında rızaya dayalı bir anlaşma çerçevesinde gerçekleşmiş olacak. Eğer ilgili kredi kuruluşu veya bankayla borcunu yeniden yapılandıran KOBİ’lerin vergi ve sigorta borçları da 6183 sayılı kanunda yer alan mevzuat çerçevesinde yeni baştan değerlendirme konusu yapılabilecektir. Tasarı son şeklini aldı ve imzaya açıldı.”

-FİŞ TOPLAMA-

Gelir Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapan tasarısının da ele alındığını belirten Bakan Çiçek, bunun ilk ayağının ücretlilerin vergi iadesi uygulamasına son verilmesi olduğunu söyledi. 2006 yılında toplanan fişlerin geçerli olduğunu ve 2007’de ödeneceğini belirten Çiçek, bundan sonra fiş toplama uygulamasının kalkacağını anımsattı.

Bu konuda Maliye Bakanı’nın da açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Bakan Çiçek, şöyle devam etti:

”Bunun yerine, 2008’de asgari geçim indirimi uygulamasına başlanmış olacaktır. Böylece fiş toplamak yerine vergi indirimleri suretiyle, ücretlilerin bu kaynaktan elde etmiş olduğu gelir, kendilerine ödenmiş olacak. Burada kişinin kendisi için asgari ücretin yüzde 50’si kadarı bu indirime tabidir.

Eşi çalışmıyorsa, yüzde 10, onun bakımından bir değerlendirme konusu olacak. Çocuklar için de yüzde 5’erlik bir indirim söz konusu olmaktadır.

Bütün bunlar bir araya getirildiğinde aylık ortalama halen asgari ücretliler için 32 liraya tekabül etmektedir. Bu yolla bunun üzerinde bir gelir ücretlilere de sağlanmış olacaktır.”