Bakanlar sevgililer gününü değerlendirdi

AK Parti Grup toplantısında sevgililer günü nedeniyle herkesi çiçek dağıtıldı.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, sevgililer günü nedeniyle eşine hediye aldığını ve işlerinin bitmesinden sonra hediyeyi eşine vereceğini söyledi. Sabah işe gelir gelmez çiçek aldığını ifade eden Tüzmen, eşine aldığı hediyeyi açıklamak istemedi. Dünyada sevgililer günü gibi sevgi içerikli bir gün olmasının önemine işaret eden Tüzmen, “Eğer gerçekten sevgi olsa ve her yere sevgi hakim olsa dünyada bu kadar sorun yaşanmaz. Hepimiz birbirimizi sevsek, bir sıkıntı kalmayacak. Dünyada sevgi daim olsun, birbirimizi sevelim, sevilelim” diye konuştu.

“Sevgililer gününde hatırladığınız bir çocukluk aşkınız var mı?” şeklindeki bir soruya karşılık Tüzmen, “Herkesin olduğu gibi bizimde vardı tabi” dedi. Gazetecilerin, ‘Hatırlıyor musunuz?’ diye sorması üzerine Tüzmen “Hatırlıyorum tabi. Bir erkeğin bir yere gelmesinde birkaç kadının emeği vardır. Anneniz başta olmaz üzere birçok kadının yetişmenizde emeği vardır” dedi. Bir gazetecinin, “Tehlikeli sularda yüzüyorsunuz” demesi üzerine Tüzmen, “Ben dalgıç olduğum için, bu sularda kolaylıkla yüzebilirim” şeklinde konuştu.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, sevgi kavramının insanlık tarihinin en nadide kavramı olduğunu ifade ederek, kendisinin bu kavramı, günlük dilde kullanılandan farklı olarak çok geniş anlamlı değerlendirdiğini belirtti. İnsanın önce kendisini sevmesi gerektiğini, kendisini sevmeyenlerin başkasını da sevemeyeceğini vurgulayan Mehmet Aydın, “Tabii ki insanın bugün eşine çocuklarına yakın çevresine, oradan bütün insanlığa karşı , günüzün sıkıntıları içinde söylediğimiz ancak uygulamadığımız sevgi, tarihin, insanlığın geliştirdiği, Allah’ın verdiği en güzel duygudur” diye konuştu. Gazetecilerin “Eşinize hediye aldınız mı?” diye sorulması üzerine Bakan Aydın, “Daha sabah yahu…” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, sevgililer gününü çok fazla kutlamadığını, kendisine hatırlatılması üzerine eşine hediye aldığı söyledi. “İnsanlar birbirini sevsin, yeryüzünde sevgi gelişsin büyüsün” diyen Bakan Eker, aldığı hediyeyi açıklamadı.

Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye’de sevgililer gününün son yıllarda artan bir oranda hatırlandığını, kutlandığını belirterek, bu günün birbirini seven herkes için hayırlı olmasını, bundan sonraki her günün birbirlerini sevenler için iyi geçmesini diledi. Babacan gazetecilerin sorularına karşın eşine aldığı hediyeyi açıklamak istemedi.

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, sevgililer günün kutladığını, eşine hediye aldığını ifade etti ancak aldığı hediyeyi açıklamadı. Gazetecilerin, “Çocukluk aşkınız var mıydı?” diye sorması üzerine Aksu, “Çocukluk aşkım eşimdir. Beraber büyüdük” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, sevgililer gününü kutlamak gibi bir alışkanlığının olmadığını, eşine hediye de almadığını söyledi. Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da sevgililer gününü kutlama gib bir alışkanlığının olmadığını ifade etti.