Bakanlığa göre bin çocuk kızamıktan felç oldu

Sağlık Bakanlığı, son yıllarda artan kızamık ve SSPE vakaları üzerine tarama çalışması başlattı.

Son dönemde kızamık geçiren bütün çocuklar takibe alınırken, kızamık vakalarının sıfırlanması için de ayrı bir program hazırlandı.

Sağlık Bakanlığı, son on yıldaki hastane kayıtlarını tarayarak, Türkiye’deki kızamık vakaları ve ölümcül Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalarını tespit etti. Çalışma sonucuna göre Türkiye’de bu hastalığa yakalandığı için felç olan bin civarında çocuk bulunuyor. 2005 yılında 43 SSPE hastası kayıtlara geçirilirken, bunlardan 5’i hayatını kaybetti. Tarama sonuçlarıyla birlikte Türkiye’nin kızamık ve SSPE haritası da çıkarılmış oldu. Bu arada bakanlık, son dönemlerde kızamık geçiren çocukları da takibe aldı. Takibin amacı SSPE hastalığının erken dönemde tespit edilebilmesi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kızamık ve kızamığa bağlı olarak gelişen SSPE hastaları için 1 Temmuz 2005 tarihinde, 9 uzman hekimden oluşan ‘SSPE Bilimsel İnceleme Komisyonu’ kurdu. Komisyon, 16 Ağustos 2005’te ilk toplantısını yaparak çalışmalarına başladı. Zaman, komisyonca takibe alınan SSPE hastalarıyla ilgili elde edilen ilk sonuçlara ulaşmayı başardı. Geçmişe ait verileri toplamak amacıyla başlatılan tarama çalışması kapsamında, tüm hastane kayıtları ayrıntılarıyla incelendi. 1995’ten 2005’e kadar olan süreçte hastanelere başvuran SSPE hastalarının gerekli bilgilerine ulaşılırken, geçmişteki kızamık aşısı uygulamaları da incelendi. Şu an tarama çalışmalarının son aşamasına gelindi. Elde edilen verilerin analizleri henüz tamamlanmadı; ancak Türkiye’de bin civarında çocuğun SSPE hastası olduğu belirlendi. Bu çocukların yaş, cinsiyet, ikamet yeri, hastalığın başlangıç tarihi, kızamık hastalığı geçirme ile SSPE başlaması arasında geçen süre belirleniyor. Bakanlığa göre SSPE görülme sıklığında gerçek bir artış yok. Hastalığın artmış gibi görünmesi, tedavi imkanlarının çoğalması ve yıllardır birikmiş aşısız çocuklardan kaynaklanıyor.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı kızamıkla mücadele kapsamında 22 üniversite tıp fakültesi ile ortak bir çalışma daha yürütüyor. Buna göre 1 Ocak 2004 ile 30 Haziran 2005 arasında kızamık geçiren tüm çocuklar, periyodik takibe alındı. Aşı çalışmaları ise ‘Kızamığın Yok Edilmesi Programı’ kapsamında devam ediyor. Türkiye’deki kızamık vakalarını sıfırlamayı amaçlayan bu program kapsamında 2003-2005 yıllarında 15 yaş altındaki 18,5 milyon çocuk aşılanarak yüzde 95 aşılama oranına ulaşıldı. Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2001 yılında 30 bin 509 kızamık vaka sayısı, 2004’te 8 bin 929, 2005’te ise bin 119’a düştü. 2005 yılı ilk 6 aylık dönemde 980 olan kızamık vaka sayısı, nisan-mayıs dönemindeki kampanyadan sonra ikinci 6 aylık dönemde 139’a kadar indi.

Ölümcül SSPE hastalığına, kızamık geçirildikten sonra beyne yerleşen kızamık virüsü sebep oluyor. Kızamık olduktan 1 ile 10 yıl arasında hastalığın belirtileri başlıyor ve virüs beyni tahrip ediyor. Hasta, zamanla yatağa bağımlı hale geliyor. Kesin tedavisi olmayan hastalık, sadece Almanya’da bulunan bir ilaçla geciktirilebiliyor.