Bakanlık engeli kalktı halkalama çalışmaları başladı

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası'nda 24 Mart'ta başlaması gereken ilkbahar dönemi halkalama çalışmaları başladı.

Başvuruların incelenmesinden sonra Bakanlık yetkilileri, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü aracılığı ile halkalama çalışmalarının başlayabileceğini belirtmesinin ardından Kızılırmak Çernek Kuş Halkalama İstasyonu’na yerleşen OMÜ kuş halkalama ekipleri, çalışmalarını sürdürmenin sevincini yaşıyor. Halkalama çalışmalarının ilk bahar dönemi ise 27 Mayıs tarihinde sona erecek.

Türkiye’de ocak ayında ikinci kez görülen kuş gribi virüsünün yayılmasının ardından Kızılırmak Deltası’nda az sayıda ölü kuşun bulunması bakanlık yetkililerini harekete geçirmişti. Kuşların incelenmesi sonucu kuşların H5N1 virüsü taşıdıklarının anlaşılması üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı, OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi Kuş Gözlem Kulubü’nün kuş halkalama başvurusunu değerlendirmeye almıştı. Değerlendirmenin ardından halkalama çalışmaları 11 günlük gecikmeyle başladı. Türkiye’nin Adana Akyatan, Antalya Titreyen Göl, Diyarbakır Dicle, Balıkesir Manyas’tan sonra 5. önemli kuş halkalama istasyonundan biri olan Kızılırmak Çernek Kuş Halkalama İstasyonu’nda yürütülen çalışmalarının ilkbahar dönemine iki gün kaldı. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi tarafından Çernek İstasyonu’nda kurulan 40 adet sis ağı ile gerçekleştirilen halkalama çalışmaları ile kuşların göç yolları, göç sırasında nerelerde konakladıkları tespit edilerek, konakladıkları yerlerin güvenliği de sağlanmaya çalışılacak. Ayrıca halkalamalarda kuşların geometrik ölçümleri alınarak, tür, yaş ve cinsiyeti belirlenip Samsun’da kaç çeşit ve ne kadar kuşun yaşadığı da tespit edilecek.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Kuş Araştırma Derneği ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından ötücü kuş türlerinin belirlenip korunması, göç yollarının belirlenmesi ve envanterlerinin çıkarılması amacıyla sürdürülen Ulusal Kuş Halkalama Programı çerçevesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi tarafından yürütülen son bahar çalışmalarında 68 türden 5 bin 600, son 5 yılda ise 115 türde 31 bini aşkın kuşa halka takıldı. Türkiye’de 6 tane bulunan ‘Kuzey Kamışcını’ kuş türünden biri de Samsun’da bulunuyor. Bunun yanında Kuzel Çılgını türü, ülke genelinde sadece Kızılırmak Deltası’nda görülürken, Yalı Çapkını, Bozötleğen, Kızılgerdan, Söğüt Bülbülü, Çıvgın isimli kuş türleri ise deltanın diğer konukları arasında.

Halkalama çalışmaları hakkında bilgi veren OMÜ Ornitoloji Araştırma Merkezi Kuş Halkalama Uzmanı Kiraz Erciyas, bu yıl yapılacak çalışmada başarılı sonuçlar alacaklarına inandığını söyledi. Erciyas, hedeflerinin en az 10 yeni kuş türü halkalamak olduğunu da sözlerine ekledi.