Bakanlık eski konakları restore ettirecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, çıkarttığı yönetmelik ile tarihi binaların restorasyon işlemlerinde yüzde 70 oranında destek veriyor ama Burdurlular konuya karşı ilgisiz.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 15 Temmuz 2005 Tarihinde çıkartılan bir yönetmeliğe göre tarihi ve turistik özellik taşıyan kültür varlıkları, yeniden canlandırılacak. Bakanlık kültür varlığı olarak tescillenmiş binaların restorasyon projelerini 50 bin YTL’ye karşılıyor. Ayrıca restore işlemleri için 200 bin YTL’yi aşmamak kaydı ile yüzde 70 oranında masrafları karşılıyor. Yönetmelik çıkalı 8 ayı geçti, ancak Burdurlulardan bu konuda hiç talep gelmedi. Şehirde bulunan 121 kültür varlığının sahipleri, henüz böyle bir talepte bulunmadı. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri mülk sahiplerini bu konuda bilgilendirme çalışması yapıyor. Bazı mülk sahiplerine ise ulaşılamıyor. Çoğunluğu miras yolu ile yeni nesle aktarılmış ancak zamanla terk edilmiş binaların faydası olmadığı gibi zararı da dokunuyor. Yıkılma tehlikesi olan binaların görünümü de herkesi rahatsız ediyor.

İl Kültür Müdürü Seyit Erdoğan ve Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci konuyla ilgili ortak basın açıklaması düzenledi. Müdür Seyit Erdoğan, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tespiti tescili yapılmış binaların restorasyon projesinin 50 bin YTL’ye kadar karşılandığını söyledi. Ayrıca restore işlemleri için harcanılan ücretin yüzde 70’ini bakanlığın karşıladığını dile getiren Seyit Erdoğan, “200 bin YTL’lik restore yaptıranlara 140 bin YTL destek verilecek. Bunlar karşılıksız olacak. Burdurluları bu uygulamaya katılmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.