Bakanlık iddialar için müfettiş görevlendirdi

İçişleri Bakanlığı, Malatya'daki yayınevi baskınına ilişkin olarak son günlerde basında çıkan iddiaları araştırmak üzere 2 polis başmüfettişi görevlendirdi.

Zirve Yayınevi’nde, 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili olay hakkında her gün yeni iddialar ortaya çıkıyor.

Son olarak, sanık Emre Günaydın’ı hastanede izleyen polisin yazdığı bilgi notunda, Günaydın’ın cinayetle ilgili konuşmak istediği ancak yanında bulunan görevli tarafından engellendiği öne sürülmüştü.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, basında yer alan haberlere rağmen yeni soruşturma açılmayacağını ve davanın da geri çekilmeyeceğini duyurdu.

Ancak İçişleri Bakanlığı, iddialarla ilgili araştırma yapmak üzere 2 polis başmüfettişi görevlendirdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da, Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada soruşturmayla ilgili iddialara değindi.

Atalay, son günlerde polisle ilgili basında yazılanların çoğunun doğru olmadığını ifade ederek, “Malatya ile ilgili basında yanlış bilgiler var. Tabancalar yazılıyor. Tabancalar, çocuk oyuncağı… Hepsi de savcılığın elinde” dedi.

Malatya baskını: 3 ölü

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske (46) ile Necati Aydın (35) ve Uğur Yüksel 18 Nisan 2007 tarihinde boğazları kesilerek öldürülmüş, polis, zanlılardan S.G. (20), C.Ö. (20), H.Ş. (19) ve A.Y’yi (19) olay yerinde yakalamıştı.

İhbar üzerine yayınevine giden polis, iki kişiyi elleri ve bacakları sandalyeye bağlı ve boğazları kesilmiş halde bulmuştu. Boğazından, sırtından ve karnından bıçaklanmış halde hastaneye kaldırılan ve ameliyata alınan bir kişi de, aynı gün hayatını kaybetmişti.

Olaydan sonra üçüncü katın penceresinden kaçmak isterken düşerek yaralanan E.G, kaldırıldığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde tedavi altına alınmıştı.

Tedavisinin ardından mahkemeye çıkarılan E.G. ile diğer 4 kişi tutuklanmıştı.