Bakanlık kör eden markalı kolonyaları toplatıyor

Türkiye, sahte rakı ve sahte bal skandallarının ardından şimdi de körlüğe ve ölüme yol açan sahte kolonya için alarma geçti.

Bakanlık, kolonyaların toplatılması için 81 ilin sağlık müdürlüğünü uyarırken idari para cezasına çarptırılan firma yöneticileri TCK’ya göre ağır hapis talebi ile yargılanacak. Bakanlık geçtiğimiz ay içinde Adana’da üretilen Çamlıova ve Aqua markalı kolonyalarda metil alkol içeren metanol maddesinin bulunduğunu tespit etti. Talimat üzerine sahte rakı gibi körlüğe ve ölüme sebep olan söz konusu kolonyaların birçok yerde toplatılmasına başlandı. Sokakta satılan kolonyaların kullanılmasının risk taşıdığı biliniyordu. Ancak markalı ürünlerde de benzer bir tehlikenin ortaya çıkması piyasanın önde gelen firmalarını da endişelendirdi.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, sokaktan kolonya alınmaması konusunda vatandaşı uyarırken bu kolonyaların göze yoğun teması durumunda körlüğe, hatta içilmesi durumunda ölüme neden olabileceğini vurguluyor. Her iki firma ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Tokaç, metil alkollü kolonya üretenlerin Kozmetik Kanunu uyarınca idari para cezasına çarptırıldığını, TCK’ya göre ise ağır hapis talebi ile yargılanacağını vurguladı. Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘Kamunun sağlığını bozma’ başlıklı üçüncü bölümü kişilerin sağlığını tehlikeye sokacak durumlarda uygulanacak hükümleri düzenliyor. TCK 185. maddeye göre ‘içilecek sulara, yenilecek veya tüketilecek her çeşit besine zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası’ verilmesi öngörülüyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı da Kozmetik Kanunu’na göre 50 bin YTL idari para cezası veriyor. Sağlık mevzuatına göre bir kozmetik ürününün üretilmesi ve piyasaya sürülmesi için Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınmasına gerek yok. Daha önce kozmetik ürünlerin piyasaya izin dahilinde sürüldüğünü kaydeden Tokaç, AB’ye uyum kapsamında kozmetik ürün için sadece bakanlığa bildirimde bulunulduğunu kaydetti.

‘Bilinen markaları kullanın’

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, bilinen markaların kullanılması gerektiğini, sokaktan kolonya alınmamasını vurguladı. Tüm kolonyaların üzerinde “etil alkol içeriklidir” ibaresinin yer aldığını belirten Genel Müdür, gerçeklerin tahlillerle ortaya çıktığına dikkat çekti. Türkiye’nin en eski kolonya üreticilerinden Eyüp Sabri Tuncer firmasının teknik koordinatörü Sönmez Hafızoğlu, sokakta satılan açık kolonyaların nasıl üretildiğinin bilinmediğini, bu tür kolonyaların tehlikeli olduğunu vurguladı.

Sahte kolonya ve alkollü içkilerde daha düşük maliyetli olması nedeniyle tercih edilen ve oldukça tehlikeli olan metil alkol, istenildiğinde medikal ve laboratuvar malzemeleri satan yerlerden hiçbir engelle karşılaşmadan temin edilebiliyor. Odun talaşının damıtılması sonucu elde edilen metil alkol endüstride, antifriz yapımında, cam temizleyicide, deterjanlarda ve boya inceltici ürünlerde bulunuyor.

İki yılda 15 kişi öldü

Zehirlenme ve yaralanmalar kolonyanın içine etil alkol yerine yüzde 60 oranında daha ucuz olan metil alkol konmasından kaynaklanıyor. Etil alkol üretimi 2000 yılına kadar Tekel’in kontrolündeydi. Etil alkoldeki tekel sona erince Türkiye’ye, yurtdışından, yasa dışı yollarla metil alkol girmeye başladı. Metil alkol ithalatıyla birlikte kolonyadaki sahtekârlıklar da artış gösterdi. Son 2 yılda kolonya içtiği için 15 kişi öldü. Balıkesir Kolonyacılar, Parfüm ve Kozmetikçiler Derneği eski Başkanı ve Oben Kolonyaları sahibi Mete Oben, merdivenaltı tabir edilen kaçak üretimlerin yasaklanması gerektiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün eleman yetersizliğinden denetim yapamadığını ifade eden Oben, kanunların yeterli olduğunu ancak uygulanamadığını söyledi. Oben, en küçük hatalarda 20 ila 50 bin YTL arasında değişen cezalar olmasına rağmen bu cezaların kesilemediğini ifade etti. Balıkesir Üniversitesi bünyesine 300 milyar liraya alkolün ölçümünü yapan cihaz alındığını kaydeden Oben, cihazla alkolün içerisindeki zararlı ve faydalı katkıların ölçüldüğünü kaydetti. Kolonya üreticilerinin, üniversiteye kullanacakları alkolü kontrol ettirmediklerini söyleyen Mete Oben, kolonya üreticilerinin de denetim istemediğini ileri sürdü. Bu amaçla kurulu derneğin kapandığını aktaran Oben, sektörün Avrupa standartlarının altında kaldığını savundu.