Bakanlık kuş gribine odaklandışap patladı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kuş gribine odaklanınca İran menşeili şap hastalığı patladı. Türkiye'nin birçok ilinde hayvan pazarları kapatıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Bakanlık veterinerleri yaklaşık üç aydan bu yana kuş gribine odaklanınca başta Uşak, İzmir, Afyon, Konya, Amasya, Tokat, Sivas ve Malatya illeri ile Trakya Bölgesi’nde şap hastalığı patladı. Hastalığın görüldüğü illerde hayvan pazarları da kapatıldı.

Ortaya çıkan şap hastalığı şimdiye kadar Türkiye’de görülmeyen A22 Altsro virüsü olduğu bildirildi. Bu virüse karşı Şap Enstitüsü yeni aşı üretti. 1 Mart’ta başlayacak şap aşısı kampanyasında ilk kez Trivolen (üçlü aşı) yapılacak. Bakanlık, bundan önce yaptığı aşı kampanyalarında büyük baş hayvanlara iki tip şap virüsü görülmesi sebebiyle Bivolen (ikili aşı) yapıyordu.

VİRÜS İRAN MENŞEİLİ

Yeni görülen şap virüsünün İran’dan geldiğini belirten uzmanlar, sınırdan gelen kaçak hayvanlar nedeniyle virüsün Türkiye’ye sıçradığına dikkat çekiyor. Şap hastalığı büyük baş hayvanlarda görülmesine rağmen yeni görülen virüsün keçi ve koyun gibi küçükbaş hayvanlarda da görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, bu virüsün İran’dan kaçak yolla gelen küçük baş hayvanlardan Türkiye’ye gelmiş olabileceğine dikkat çekerek, “Daha çok büyük baş hayvanlarda görülen bu hastalık virüsü sadece doğu bölgesinde değil de İç Anadolu ve Ege bölgesine kadar ulaşmasının ardında, Kurban Bayramı’nda kaçak yolla gelen kurbanlıklar var. A22 virüsü İran’da sık görülen bir tip” açıklamasını yaptı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı Hayvan Sağlığı Şubelerinde görev yapan veterinerler, kuş gribi hastalığına yoğunlaşırken, bugünlerde havaların ısınmasıyla birlikte şarbon, kuduz ve burucella (malta humması) gibi bulaşıcı hastalıkların riski artıyor.

Şap hastalığı, bilindiği üzere büyükbaş hayvanların tırnak ve ağız kısmında görülüyor, et ve süt veriminin düşmesine neden oluyor. Virüs, ağız, göz ve burun salyasından bulaşıyor.