Bakanlık ‘tüketici kanun taslağında bankalarla pazarlık’ iddialarını yalanladı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağına ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağına ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama da “Kanunla ilgili bankalarla pazarlık yapıldığı, özellikle tüketicilerin mağdur olduğu kart üyelik ücreti, hesap işletim ücreti gibi masrafların alınacağı konusunda bankalarla uzlaşma sağlandığı ve bu konuda bankaların görüşü doğrultusunda değişiklikler yapıldığı yönündeki haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ‘Kredi kartı kullananlara kötü haber’ başlığıyla yayınlanan haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Haberin, ‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağına’ ilişkin olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

        “Söz konusu haberlerde; ‘Bankalar kazandı, kredi kartı ücreti kalıyor. 17 milyarlık pazarlıkta kazanan bankalar oldu. Vatandaşın büyük tepkisini çeken kredi kartı ücreti, hesap işletim ücreti gibi 31 kalemden alınan ücretler kaldırılmayacak. EFT, havale gibi para gönderme işlem ücretlerine bir üst sınır gelmeyecek.(…)Bakanlık ‘ikna’ oldu. Havale ücretlerine de EFT’ye de sınır yok. Anlaştılar, ortak sempozyum yapıyorlar.’vb. ifadelere yer verilmiştir. Bu ifadeler mesnetsizdir.”

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun uygulanması sürecinde tespit edilen eksikliklerin giderilmesi ve bu alandaki AB mevzuatına yasal uyumun sağlanması amacıyla hazırlanan tasarı taslağının 23 Ağustos 2012 itibariyle kamuoyunun görüşüne açıldığı vurgulanan açıklamada ayrıca şöyle denildi:

        “Başta ilgili sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri olmak üzere toplam 96 kurum ve kuruluşun görüşleri resmi yazı ile soruldu. Bankalarda bu kurum ve kuruluşlardan sadece biridir. Kurum ve kuruluşlardan gelen görüşleri değerlendirmek üzere oluşturulan mevzuat çalışma komisyonu, bakanlığımıza ulaşan görüşleri de dikkate alarak taslakla ilgili değerlendirmelerini halen devam ettirmekte. Bakanlığımızın söz konusu taslak hakkındaki iradesi henüz sonuçlanmadı. Hiçbir kurum ve kuruluşla herhangi bir şey üzerine anlaşılmadı, söz verilmedi. Dolayısıyla, haberlerde yer alan ifadeler kesinlikle gerçeği yansıtmamakta.”