‘Bakanlık uygulaması diş hekimlerini suça itiyor’

Diş hekimleri tespit ettikleri ve bakanlık tarafından onaylanan fiyatların yine bakanlık tarafından delinmeye zorlandığını bildirdi.

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Asım Savaş, doktorlukta muayene ücretlerinin odalar tarafından belirlendiğini ve genel merkezce onaylandığını, diş hekimlerinde ise belirlenen fiyatların bakanlık olurundan geçtikten sonra yürürlüğe girdiğini belirterek uygulamadaki aksaklıkları anlattı.

Bağ-Kur’lu, SSK’lı, Emekli Sandığı’na bağlı olanların kurumların bütçe uygulamaları sebebiyle birkaç polikliniğe yönlendirildiğini iddia eden Savaş, “Bu durum hastanın hekim seçme özgürlüğüne kısıtlama getirilmesidir. Poliklinikler ucuz hizmet veriyormuş. Tespit edilen ücretin altında ücret almak suçtur. Bakanlıklar uygulamaları ile meslektaşlarımızı suça itiyor.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çıkaran hükümetin uygulamalarının AB ülekelerinde görülmediğini söyleyen Savaş, 16 bin diş hekimi yerine 300 polikiliniğin tercih edilmesini eleştirdi.

Savaş, “Eğer bakanlık tespit edilen ücreti yüksek bulmuşsa yeni bir düzenleme yapsın. Kendi onayladığı fiyatı yüksek bulup da halkı yanlış yönlendirmesin.” şeklinde konuştu.