Bakanlıktan apart dairelere ayar getiriliyor

İçişleri Bakanı, Başbakan'ın sözlerinden sonra harekete geçti.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, kimsenin evine herhangi bir yetkilinin mahkeme kararı olmadan giremeyeceğini söyledi. Bakan Güler, özel bir televizyonda düzenlenen '45 Dakika' adlı programa katıldı.

Gündemdeki soruları cevaplayan Güler, öğrenci evlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Olayın karmaşık boyutlara gittiğini belirten Güler, 'İçişleri Bakanı olarak konut dokunulmazlığının korunması anlamında bakarım. Kimsenin evine kimse, hangi yetkili olursa olsun 'özel haller olmadığı sürece' hakimin kararı olmadan giremez' dedi.

Türkiye'de apart dairelerinin arttığını dile getiren Güler, 'Bunların birçoğunun suç işleme amacı ile kullanıldığı, fuhuş amaçlı kullanıldığı, terör örgütlerinin buraları kullandığı ortaya çıktı. Bir şey daha söyledim asla öğrenci evleri terör evleri demedim. Terör örgütlerinin taban kazanmada kız erkek ilişkilerini kullanmada çok mahir olduğunu söyledim. Önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanlığının çıkaracağı genelgede bu apart dairelerin, ruhsat bağlandırılmamış ama yurt gibi kullanılan yerlerle ilgili düzenleme yapacağız ' dedi.