Bakırköy Belediyesi kahveleri kütüphaneye çeviriyor

Okuma seferberliği başlatan Bakırköy Belediyesi, ilçedeki kıraathanelere kütüphane açtı.

Eskiden kahvehaneler sadece erkeklerin buluşup sohbet ettiği ya da oyun oynadığı bir yer değildi. Aynı zamanda oyunların sahnelendiği, edebiyatçıların uğrak yeri olduğu birer sosyal kültür merkezleriydi. Bunu tekrar yaşatmak istiyoruz.” dedi.
Kartaltepe Mahallesi’ndeki “Bakırköy Kıraathanesi”nin yeni açılan kütüphanesini ziyaret eden Ateş Ünal Erzen, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kıraathanelerin eskiden okuma yerleri olduğunu ve daha sonra buraların kahvehaneye dönüştüğünü anlatan Ateş Ünal Erzen, bu kültürün bin 500 yılın öncesine dayandığını belirtti. İlçedeki kahvehanelere kütüphane açma isteklerine kahvehane sahiplerinin de destek verdiğini dile getiren Erzen, “Yurttaşlarımızdan tek dileğimiz, buraları boş bırakmasınlar. Kitap koymak bir süs değildir. Kitap okumak özgürlüktür. Özgürlüğün bir simgesidir. Biz az okuyan milletiz. Erkeklerimiz kadından da daha az okuyor. Okumayı sevdirmek lazım. Umarım yurttaşlarımız buna gereken ilgiyi gösterirler. Türkiye’deki diğer ilçeler de inşallah bizi takip ederler.” dedi.

Yıl sonuna kadar yaklaşık 50 kahvehaneye daha kütüphane açacaklarını belirten Erzen, “Özelikle sigara içilmeyen köşesinde kıraathanelerimiz olacak. Bu kıraathaneler giderek büyüyecek, içinde her türlü çağdaş, bilimsel, kitapların, dergilerin bulunacak bir yer alacak.” şeklinde konuştu.

Kütüphane açılışına katılan sinema sanatçısı Üstün Asutay ise, bugün bu tür faaliyetlere çok ihtiyacın olduğunu dile getirdi. Asutay, “Bu faaliyetleri düşünen ve uygulayanlara teşekkür ediyorum. Hiç olmazsa içeride vakit geçiren büyüklerimiz arasında zamanın en azında yüzde 10’unu kütüphaneye sevk etse çok faydalı olacağını düşünüyorum. İnşallah bu bir başlangıç olur ve bunun devamı gelir.” diye konuştu.

Öte yandan, liselerdeki şiddet olaylarına da değinen Ateş Ünal Erzen, “Bugünlerde liselerde ciddi terör havası esiyor. Bunun neden estiğini televizyona baktığınızda anlıyorsunuz. Bunlara bazı diziler neden oluyor.” dedi.