Bakiyev rest çekti: Sadece ölüm…

Kırgızistan'da 7-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ayaklanmanın ardından ülkesini terk eden devrik lider Kurmanbek Bakiyev Belarus'un başkenti Minsk'te sert açıklamalarda bulundu.

İstifa ettiği yönündeki açıklamaları kabul etmediğini kaydeden Bakiyev, diğer ülkelerden de Bişkek’te kurulan geçici hükümeti tanımamalarını istedi. Sadece ölümün kendini durdurabileceği tehdidinde bulunan Bakiyev, Kırgızistan’ı anayasal düzene dönüştüreceği sözünü verdi.

Bakiyev’in basın toplantısına kravat takarak ve arkasında Kırgız bayrağını alarak çıkması dikkat çekti. Resmi devlet başkanı sıfatı ile açıklamada bulunan Bakiyev, Kırgızistan’da meydana gelen ayaklanmada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Bakiyev, “Kırgızistan’ın Cumhurbaşkanı ve Anayasanın garantörü olarak ülkede yaşanan olaylarda sorumluluklarımı reddetmiyorum. Sorumluluk üstlenmeye hazırım.” dedi.

“Haydutların ülkenin kaderini değiştirmelerine izin vermeyeceğim… Beni ölümden başka hiç bir güç durduramaz.” tehdidinde bulunan Bakiyev, Kırgızistan halkının yalnız olmadığını söyledi.

Kırgızistan’ın kimsenin kolonisi olmadığını iddia eden Bakiyev, “Hiç bir güç benim görevimi bırakmaya zorlayamaz. Kırgızistan demokratik bir ülke olma yolunda ilerliyor.” ifadelerini kullandı. Geçici hükümet Bakiyev’i 80’den fazla insanın hayatını kaybetmesinden sorumlu tutuyor ve yargılanmasının ardından Bakiyev’in iadesini istemeye hazırlanıyor.

“BAKİYEV TUTUKLU OLARAK KIRGIZİSTAN’A DÖNEBİLİR”

Bakiyev’in açıklamalarına merkezi hükümetten de sert karşılık geldi. Devrik liderin sadece tutuklu olarak Kırgızistan’a dönebileceği açıklamasında bulunan geçici hükümetin idari yöneticisi Edil Baysalov, Bakiyev yönetimini ‘haydut çetesi’ olarak niteledi.

Baysalov açıklamasında Bakiyev’in Kırgız halkının gözünde her türlü ahlaki ve manevi desteğini yitirdiğini ifade ederek, “Kendisi istifa dilekçesini imzaladı… Bakiyev Avrupa Birliği, AGİT ve Birleşmiş Milletler’in katkıları ile ülkeden çıkarıldı… O devrildi. Kırgız halkı için onun istifa imzasına gerek yok…Kırgız halkının böyle bir belgeye de ihtiyacı yok…” ifadelerini kullandı. Bakiyev’in istifa ettiğini gösteren belge geçici yönetim tarafından basına gösterilmiş ve kendilerine Kazakistan’dan bu belgenin fakslandığını açıklamışlardı.

Kırgızistan’dan önce Kazakistan’a geçen Bakiyev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko’nun daveti üzerine bu ülkeye gitti. Lukaşenko, Bakiyev ve ailesine her türlü desteği sağlayacaklarını, Bakiyev’in hala Kırgızistan’ın Cumhurbaşkanı olduğunu söylemişti.