Bakiyev; ‘Yönetmek çok zor bir görev’

Kırgızistan'da bundan bir yıl önce liderliğinde gerçekleşen halk hareketiyle ülke yönetimini Askar Akayev'den devr alan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, bir yıllık Pembe Devrim'in değerlendirmesini yaptı.

Bir yıllık görevi buyunca iç ve dış siyasette önemli adımlar attığını belirten Kurmanbek Bakiyev “Rusya, Çin, ABD ve Türkiye gibi ülkeler ile aramızdaki güzel ilişkiler devam ediyor” dedi. Özellikle Çin, ABD ve Rusya ile olan ikili bağlantıları hiçbir zaman koparmak istemediklerini kaydeden Bakiyev, “Bu ülkelerin bize, bizim de bu ülkelere ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

AKAYEV ÖZÜR DİLESİN

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakiyev, cumhurbaşkanlığı görevinin zor olduğunu kaydederek, devrik lider Akayev döneminden kalan meseleler yüzünden zorluklar çektiğini iddia etti. Kırgız lider Bakiyev, Akayev dönemini eleştirerek, “Akayev’in 1995 seçime gitmesi gerekiyordu. O tarihten sonra onun yanındakiler ülkenin bu duruma düşmesine yol açtı” dedi. Akayev’in ülkeye dönmesinin bir anlam taşımadığını da öne süren Kırgız lider, ” O, Kırgızistan kamuoyundan özür diler ve vatandaşlar da kendisini affederse ülkeye dönebilir. Aksi halde onun buraya gelmesini tavsiye etmiyorum” dedi.

Devrik liderin ailesi ile birlikte Kırgızistan’ı eleştirmesinin gereksiz olduğunu dile getiren Bakiyev, “Akayev ve ailesi bizi iç borçlar değil, dış borçlar batağında bıraktı ve bir yıldır bu işin içinde çıkamıyoruz” dedi. Kırgız lider, Türkiye’nin ülkesinden alacaklarını ertelediğini hatırlatarak, bunun büyük bir jest olduğunu kayd etti. Kurmanbek Bakiyev, hiç zaman haksız kazancın peşinde olmayacağını ve Kırgızistan için çalışmaya var gücüye devam edeceğinin altını çizdi. 24 Mart halk harekinin yaşandığı günün cumhurbaşkanlığı dairesi tarafından oluşturulan komisyonca resmi tatil ilan edildiğini ve bu günü “halk hareketi” olarak kutlayacaklarını hatırlatan Bakiyev, bu kararın parlamento tarafından da kabul edildiğini sözlerine ekledi.

Diğer yandan Bişkek’te yarın yapılacak görkemli 24 Mart devrimin yıl dönümü kutlamaları için hazırlıkları devam ediyor.