‘Bal gibi de getiririz. Birilerine mi soracaktık?’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası başkanlığına vekaleten atanan Erdem Başçı'nın eşinin başörtülü olmasını haber yapanlara ve bu konuda köşe yazısı yazanlara sert tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan “Bunu yazan, bunu çizen gazetelerin ister haber olsun, ister köşe yazısı olsun hepsine sadece şunu söylüyorum: Nasıl ki bir zamanlar zenci beyaz ayrımı yapanlar bugün lanetle anılıyorsa, onlar da tarih önünde lanetle anılacaklardır.” dedi.
Başbakan Erdoğan, AK Parti Fatih İlçe Kongresi’ne katılarak bir konuşma yaptı. Erdoğan son günlerde gündemi en çok meşgul eden Merkez Bankası Başkanlığı ataması ve bu makama vekaleten getirilen Erdem Başçı ile ilgili haberlere değindi. Erdem Başçı’nın kişiliğinden ve geçmişinden ziyade eşinin başörtüsünün konuşulduğuna işaret eden Erdoğan, bu ayrımcılığı yapanların lanetle anılacağını dile getirdi.

“Bal gibi de getiririz” diyerek yaptıkları atamanın sonuna kadar arkasında duran Başbakan Erdoğan, “Bunu birlerine mi soracaktık?” şeklinde tepkisini dillendirdi. Erdoğan, “Merkez Bankası ile ilgili bir adım atılıyor. Atılan bu adımla ilgili…Aman Ya Rabbi! Neler yazıyorlar neler çiziyorlar? Ayıptır.Ayıptır.” dedi.

Atama yaptıkları insanların eşlerinin başlarının açık veya örtülü olmasına bakmadıklarını söyleyen Erdoğan, “Ya bir insan buna göre bir yere atanır mı?Böyle saçmalık mı olur?Yani biz meziyet liyakat sahibi insanın eşi başı örtülü diye layık olduğu tere getirmeyecek miyiz? Onu biz birilerine mi soracağız? şeklinde konuştu.

Erdoğan şunları söyledi: ”Bunu yazan, bunu çizen gazetelerin ister haber olsun ister köşe yazısı olsun hepsine sadece şunu söylüyorum: Nasıl ki bir zamanlar zenci beyaz ayrımı yapanlar bugün lanetle anılıyorsa, onlar da tarih önünde lanetle anılacaklardır.Çünkü bu ayrımcılıktır. Eşinin başı açık olanın da benim gönlümde özeldir, başı örtülü olanın da yeri özeldir. Yeterki liyakati, ehliyeti olsun. Yeterki monte ettiğimiz yerde onlarla gayet koordineli bir şekilde çalışabilelim. Kalkıyor neler söylüyorlar neler yazıyorlar. Yok bilmem okul arkadaşıymış. Yani okul arkadaşı oraya getirilemez mi? Ben bir okul arkadaşımı getiremeyecek miyim? Efendim belediyeden onun kadrosundaymış. Ben daha önceki kadromdan birisini getiremeyecek miyim? Böyle bir saçmalık olur mu? bunu şimdiye kadar hangi iktidara sordunuz? Kalkmış AK Parti iktidarına gelip bunu soruyorsunuz.Bu soruları sormaya hakkınız yok. Bal gibi de getiririz.Biz kalkıp da işsiz güçsüz birini getirmiyoruz ki. Alanında yetki sahibi olan, ehliyet sahibi olan, liyakat sahibi olan insanları getirirp o işlerin başına koyuyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de benzer şekilde üzerlerine gelindiğini hatırlatan Erdoğan, “Yanılacaklar. Yine yanılacaklar bak söylüyorum.” dedi. Erdoğan, “bunların bildiği marka isimleri de gördük. O marka isimler döneminde bu ülkenin imkanlarının nasıl sömürüldüğünü, nasıl sömürtüldüğünü de gördük. Bir şey yaptılar mı? Bir şey yapabildiler mi? Yok.Onları konuştular mı? Yok. Bunlara imkan vereceksin. Eğer imkan verirsen iyisin. Ama yok imkan vermezsen, hortumları kesersen o zaman çok kötüsün. İşte şunu bilmeleri lazım. Artık hortumların tesis edildiği bi hükümet iş başında değil. Bunu böyle bilmeleri lazım. Bizden bunları bulamayacaksın.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan’ın yaklaşık 1,5 saat konuşma yaptığı toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da katıldı.