Bal yemek isteyen ayılar 13 kovanı parçaladı

Kastamonu Merkez Kavak köyünde yaşayan ve arıcılıkla uğraşan 50 yaşındaki Necati Cüroğlu'nun 13 kovanından 9 tanesi ayılar tarafından parçalandı.

Sabah işe gelmek için evinden çıktığında kovanların parçalanmış ve içindeki balların ise alınmış olduğunu gören Cüroğlu, durumu Milli Parklar Müdürlüğü’ne bildirdi.

Köyünün milli parklar alanı içinde olduğu için ayıların öldürülmesi yasak hatta ağır cezaları olduğunu belirten Cüroğlu, “Geçen sene de 3 kovanım dağdan inen ayılar tarafından parçalanmıştı. Köyümüz milli parklar sınırında olduğu için ayıları avlamamız yasak. Bizim mallarımıza zarar veren ayılar öldürüldüğü taktirde, yaklaşık 20 bin YTL ve 5-6 yıl hapis cezası veriyorlar. Sadece benim zararım 4 bin 500 YTL . 9 tane kovanım yok oldu.” dedi.

Birkaç sefer daha ayılar tarafından arı kovanlarının telef edildiğini belirten, Cüroğlu, ne yapacağını bilmediğini maddi zararının ise çok olduğunu ifade ederek yetkililerden yardım istedi.

Öte yandan, arı kovanlarının çevresinin çitlerle çevrili olmasına rağmen çitleri kırarak içeri giren ayı, kovanların içindeki balları yedi. Öte yandan köylerdeki ayıların saldırısının artması üzerine bazı köylerde geceleri köylüler arı kovanları başında nöbet tutuyor.