Balik avciligi tutkusu yas dinlemiyor

EDIRNE - 77 yasindaki Hakki Omarköy'ün balik tutkusu görenleri hayrete düsürüyor.

44 yildir kendi imkaniyla yaptigi derme çatma kayigiyla baliga açilan Ormanköy, “Yaz kis her sabah baliga giderim. Baliga açilmadigim zamanlar kendimi çok rahatsiz hissediyorum.” diyor. Nehirlerdeki kirlenmelerden dolayi baliklarin neslinin tükenmek üzere oldugunu ifade eden Omarköy, sunlari söylüyor: “Bundan 3- 4 yil önce nehirlerden kasalarla balik tutardim. Son günlerde sabahtan aksama kadar 5 kilo baligi zor tutuyorum. Özellikle nehir taskinliklarindan sonra balik yuvalari dagildi. Tunca ve Meriç Nehirlerinde balik yok denecek kadar azaldi.”

Baston yardimiyla yürüyen Hakki Omarköy, agaç kayigina bindiginde kendini çok genç ve zinde hissettigini belirterek, “Benim babam da balikçiydi. Babamla her sabah baliga giderdik. Ben de bir nevi baba meslegini sürdürmeye çalisiyorum. Ne zaman bu dünyaya gözlerimi yumarsam o zaman bu meslegi birakirim” diyor.

Nehirlerde olusan kirlenmeden dolayi bir çok balik çesidinin de yok oldugunu vurgulayan balikçi Omarköy, 1980 yilinda Meriç nehrinde 200 kiloluk yayin tuttugunu heyecanla anlatiyor:

“Simdi yayin baligini ayda bir denk gelirse birkaç kiloluk yakalayabiliyoruz. Yayin baliginin fazla olmadigi gibi birçok balik çesidi de yillardir oltamiza takilmaz oldu. Yetkililerimiz kirlenmeye bir önlem almaz ise bu gün yakaladigimiz birkaç balik çesidi de yok olacaktir.”