Balık çiftliği istemeyen köylüler eylem yaptı

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde bölgelerine balık havuzu yapılmasına karşı çıkan 3 köyün sakinleri eylem yaptı.

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bölgelerine balık havuzu yapılmasına karşı çıkan 3 köyün sakinleri eylem yaptı. Bağlıağaç, Arsa ve Kayadibi köyü sakinleri “bize balık değil, su lazım” diyerek bölgeye kurulmak istenen balık havuzunu protesto etti.

Bağlıağaç köyü sınırları içersinde bulunan kaynak suyunun üzerine yapılması planlanan balık çiftliği 3 köyü ayağa kaldırdı. Balık çiftliğine karşı çıkan köylüler hep birlikte eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı. TEMA Fethiye temsilciliğinin de destek verdiği mitinge köylüler çoluk çocuk ayrımı yapmadan katıldı. “Suyumuza, ormanımıza dokunmayın, her fidan bir yaşam, ağaçlara zarar verme, su hayattır” yazılı pankart taşıyan köylüler, balık çiftliğinin yapılacağı bölgeye kadar yürüyerek alkışlı protesto yaptı.

Öfkeli oldukları gözlenen köylüler gazetecilere yaptıkları açıklamada köylerinde balık havuzu istemediklerini dile getirdi. Kendilerine balık değil su lazım olduğunu belirten köylüler, içme ve sulama da kullandığıkları suyu kimeseye vermeyeceklerini açıkladı.

Köylülerden Ünzile Yılmaz, masa başında oturup köylülerin kaderini kimsenin çizemeyeceğini söyleyerek, yetkililerden köye gelmemelerini istedi. Yılmaz, “Atalarımızın kemikleri sızlar biz suya sahip çıkmazsak. Yatırlarımız, erenlerimiz var buralarda bunu kimse gözardı etmesin.” dedi.

Eyleme katılan köylülerden Mehmet Ali Yalçın da “Burası doğal bir yer ve piknik alanı. Bu ağaçlar çok önemli. Balık havuzunu gitsinler başka yere yapsınlar.” ifadelerini kullandı.

Köylülerin eylemine destek veren Tema Vakfı Temsilcisi Okyay Tirli de yaptığı açıklamada, kendilerinin burada uygulanacak proje ile ilgili olarak ön araştırma yaptıklarını kaydetti. Proje için Ankara’dan izinlerin verildiğini öğrendiklerini belirten Tirli, şöyle konuştu: “Burada anıt ağaçlar var. Buradaki ağaçların benzerleri Yuvarlakçay da vardı orası için yapılan işlemler ortada. Biz devletle gerginlik istemiyoruz. Bizler burada köylülerin hakkını, yetkililerin duymasını istiyoruz. Zira bir balık havuzu yüzünden doğa katledilecek, suyu kullanan köylüler suyu kullanamaz durumda kalacak. Sağlık açısından, tarımsal sulama açısından daha birçok gerekçe var. Halkın bu tepkisine yetkililer kulak versin.”

Yaklaşık 1 saat devam eden eylemin ardından alkış tutarak eylemi sonlandıran köylüler daha sonra bölgede olduğuna inandıkları yatır mezarlkarına giderek dua etti.