Balık satıcıları denetlendi

Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, balık tezgahları denetlendi.

Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, balık tezgahları denetlendi.

Kırıkkale merkezinde kurulan Çarşamba ve Cumartesi semt pazarındaki denetimlere zabıta ekipleri de katıldı.

Denetimlere hijyen, kalite ve standartlara uygunluğun araştırıldığını açıklayan Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, halkın daha sağlıklı ve hijyenik koşullarda balık tüketmeleri için denetimlerin aralıksız devam edeceğini söyledi.

Bayat balığın solungaçlarının kiremit rengini, taze balığın derisi ve renginin parlak olduğunu açıklayan Müdür Kırbaş “Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Hâlbuki buzluklarda bekletilmiş balıklar sizi yanıltabilir. Onun da eti serttir. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgâhtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler. Taze balık pullarından ve kokusundan da anlaşılabilir” dedi.

Taze balığın pulları vücuduna yapışık olduğunu belirten Kırbaş,”Pullar elinize geliyor, fakat dökülmüyorsa taze balık demektir. Taze balık hafif bir deniz kokusunun dışında herhangi bir koku taşımamaktadır. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Hâlbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar. Özellikle sağlığımız için bu kadar önem taşıyan balıkların, ruhsatlı ve balık satış izni olan balıkçılardan alınmalıdır. Taze balık için ise sürekli alış veriş yapılan, güvenilir balıkçılar tercih edilmeli ve teknik ve hijyenik şartlara uymayan seyyar tezgahlardan alınmamalıdır.” diye konuştu.