Balıkçılar ayaklandı ama…

Denizcileri ayağa kaldıran zam üç yıldır yapılmıyormuş.

TDİ verilerine göre zam, konteynır başına 67 cent ek maliyet getirecek. Denizciler ise zammın Türkiye’deki liman hizmetlerinin yurt dışına zararına fiyatlandırılmasına yol açacağını savunuyor. Zam 15 Temmuz’da uygulanacak.
TDİ’nin hazırladığı analiz raporlarında, kurumun son üç yıldır römorkaj hizmetlerine zam yapmadığı görülüyor. Raporlara göre, İzmir Alsancak ve İstanbul’daki bazı limanlarda römorkaj hizmetlerine son olarak 2003 yılında zam yapılmış. Aynı dönemden bu yana kurumun işçilik maliyetleri yüzde 43, akaryakıt giderleri yüzde 58.7 oranında artmış. Yedek parça ve işçilik ücretlerinde de buna benzer artışlar olmuş.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu, bu hesaplara rağmen yapılacak olan zammı yüzde 21.5 seviyesinde tutmuş. Kurum çalışanları, en az yüzde 50 seviyesinde zam yapıldığı taktirde eski gelir düzeyine ulaşılacağına inanıyor. Bu verilere rağmen denizcilerin zamma tepki vermesi dikkat çekici bulunuyor. Türkiye’deki gemi taşımacılığının yüzde 80’inin yabancılar tarafından yapıldığını belirten TDİ çalışanları, zamma tepki gösterenlerin bu kişilerin sözcüsü olduğuna inanıyor. Denizcilerin eleştirilerinde hakısız olduğunu savunan kurum çalışanları, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin daha iyi hizmet vermek için sürekli yatırım yaptığına, 2004 yılından bu yana İzmir’e iki büyük romörkor aldığını belirterek, şunları ifade ettiler:

“Yeni kurulan AIS/CPS sistemi sayesinde 50 mil, 70-80 kilometre ötedeki gemi tespit ediliyor. Bu sistem sayesinde gemi rahatça römorkör hizmeti alabiliyor. Ayrıca geminin uluslararası güvenliği daha İzmir Körfezi’ne girmeden sorgulanabiliyor.”

TDİ Yönetim Kurulu’nun aldığı zam kararı 15 Haziran’da yürürlüğe girecekti. Zam uygulaması, 1 ay ertelenerek 15 Temmuz’a alındı. Ertelemenin, acentelerin zamanlamadan doğan uygulama zorluğundan kaynaklandığı belirtiliyor.

İzmir’de yıllara göre konteynır başına ortalama römorkaj ücreti ne kadar?

Yıl ücret (dolar)

2001 4.80

2002 5.09

2003 3.34

2004 2.89

2005 2.70

2006 3.08

Yeni tarife 3.78