Balıkçılar tavukçulara üzülüyorlar

Balık fiyatları tavan yapmasına rağmen balıkçılar, kuş gribi görülmesinden sonra büyük sıkıntı içine giren tavukçulara çok üzüldüklerini belirtiyor.

Kuş gribi görülmesinden sonra halkın korku sebebiyle yöneldiği balıkçılar, tavukçular için üzüntü duyuyor. Durumu kendileri için bir fırsat olarak görmediklerini belirten balıkçılar, tavukçuların çözümü için halkın güvenini geri getirecek çalışmalar yapılmasını istiyor. Balık fiyatlarının yukarıya çıkmasını, balığa olan talebin artmasından daha çok balığın bulunmamasına bağlayan balıkçılar, hamsinin bu sene olmayacağını düşünüyor.

Türkiye’nin gıda ihracatında tavukçuluk sektörünün büyük payı bulunduğunu hatırlatan Su Ürünleri Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, tavukçuların başına geleni durumu ‘felaket’ olarak tanımlıyor. Kuş gribi sebebiyle balık satışlarının yarı yarıya arttığını ifade eden Kıyak, kuş gribinin devlete de büyük külfet getirdiğini kaydediyor.

Komşularında yokken Türkiye’de kuş gribi görülmesinin garip bir durum olduğunu dile getiren Kıyak, “Kuş gribi vakası nedeniyle büyük darbe yiyen tavuk sektörüyle uğraşan kardeşlerimize herkesin yardımcısı olması gerekir. Tavukçuların bu felaket gibi durumdan kurtulması destek sağlanmalı ve tedbirler alınmalıdır, güven ortamı sağlanmalıdır. Allah onların yanrımcıları olsun” dedi.

Bu sene palamudun bol olması ve havaların geç soğuması sebebiyle hamsi göçünün zamanında Türkiye’ye gelmediğini aktaran Kıyak, bundan sonra da hamsinin kendisini az az göstererek sezonu kapatacağını düşünüyor.

Komşusu bir tavukçu olan Erdoğan Köseoğlu, 20 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek, “Bu sene palamut bol oldu ondan sonra balık olmadı. Geçen sene her gün 30-35 kasa hamsi satarken bu sene hamsi yok. Balık fiyatları da talebin artmasından değil balığın olmamasından yüksek. Bugün çinekop 7, mezgit 3, kefal 3, olsa hamsi 10 YTL’den satılıyor. Geçen sene de bu rakamlara balık sattığımız olmuştu” diye konuştu.

Tavukçuların haline çok üzüldüğünü dile getiren Köseoğlu, şunları ifade etti: “Yazık günah bu insanlara. Bir anda işleri alt üst oldu. Ben burada komşumu karşıdaki tavukçuları görüyorum siftah yapmadan iş yerini kapatanlar var. Biz de bu boyuta olmasa da 10 yıl önce Karadeniz’de zehirli variller kıyıya vurduğunda aynı sıkıntıları yaşamıştık. Balıkta zehir var diye almaktan çekindi insanlar. O sebeple biliyorum çok zor bir durum, destek verilmeli.”

Balıkçıların hemen yanında 15 yıldır tavukçuluk yapan Yüksel Doğan ise bu kara günleri atlatılacağına dair inancını koruyor. Bunun yalnızca çok uzamamasını dileyen Doğan, “Bilinçli insanlar geliyor tavuk alıyor, ama onların sayıları çok az. Bunları bu sektör aşacak ama bunun uzun zaman alması çok sıkıntı doğurur. Bu neden baksanız 2,5 milyon insanın evine ekmek götürdüğü bir sektör. Bu vakte kadar entegre tesislere destek verildi enerji. Vergi pirim borçları ertelendi. Ama satıcıya bir şey yapılmadı. Bizim de vergimiz elektriğimiz çalıştırdığımız işçiler var. Halkın güvenini geri getirecek çalışmalar üzerinde durulmalı” şeklinde konuştu.