Balıkesir’de 23 Nisan törenlerine soğuk hava damgasını vurdu

Balıkesir'de 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına soğuk hava damgasını vurdu.

Balıkesir’de 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına soğuk hava damgasını vurdu. Törenlere katılan öğrenci ve vatandaşlar, soğuk hava sebebiyle zor anlar yaşadı. Tören alanındaki gösterisi biten öğrenciler, tribünlere koşarak mont ve kalın kıyafetlerini giydi.
Rüzgâr ve soğuk havanın etkili olduğu kutlamalar, sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk koyma töreni ile başladı. Daha sonra Atatürk Stadyumu’ndaki programa geçildi. İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlamalar, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Belediye Başkanı İsmail Ok, Garnizon ve Okullar Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç’ın halkı selamlamasıyla devam etti. Soğuk havaya rağmen Balıkesirlilerin ilgi gösterdiği kutlamalarda renkli görüntüler yaşandı. İl Milli Eğitim Müdürü İlhan Aslan, yaptığı konuşmada 23 Nisan’ın dünya çocuklarına Atatürk tarafından armağan edildiğini söyledi. Bu millî bayramın 1979 yılında ilk olarak altı ülkenin katılımı ile uluslararası bir boyuta taşındığını belirten Aslan, “Her yıl artan sayıda yabancı ülke çocukları, ülkemiz çocuklarının misafiri olarak beraberce kutlamaktadır. Çocuklarımız geleceğimizdir. Onları vicdanı hür, irfanı hür bir şekilde, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olması gerektiği bilinciyle yetiştirmeliyiz.” dedi.
Konuşmanın ardından ilköğretim öğrencilerinin hazırladığı oyunlar sırayla sergilendi. Kutlamalara aileleriyle birlikte gelen çocuklar, müzik ve gösterilerle eğlendi. Törenin ardından sahaya inen Vali Arslan ve beraberindekiler. öğretmenleri ve öğrencileri kutladı, birlikte fotoğraf çektirdi. Vali Arslan, kutlamalar sonrasında Tarım İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Bir Yudum Süt” kampanyası çerçevesinde öğrencilere süt de ikram etti.