Balıkesir Dershaneler Birliği: Devlet evladına ihanet etti

Balıkesir Dershaneler Birliği Başkanı Erdoğan Dönmez, dershanelerin dönüştürülmeyeceğini iddia ederek, söz konusu tasarının sektörü ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim olduğunu savundu.

Balıkesir Dershaneler Birliği Başkanı Erdoğan Dönmez, dershanelerin dönüştürülmeyeceğini iddia ederek, söz konusu tasarının sektörü ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim olduğunu savundu. Dönmez, “Dershaneler, devletin sınavlarından doğan kurumlar. Bizler Milli Eğitim’in evladıyız ancak şu anda hissettiğimiz, evlada ihanet edildi.” dedi.

Zafer Dershanesi’nin sahibi de olan Dönmez, Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Başkanı Fahri Ermişleri ziyaret etti. Körfez Dershaneleri yöneticisi Faik Eğilmez ve Açı Dershanesi yöneticisi Erol Ayran’ın da hazır bulunduğu ziyarette, dershanelerin kapatılması halinde ortaya çıkabilecek sıkıntılar ve dershanelerin gerekliliği hakkında bilgi verildi. Üyesi bulundukları BTO’nun çözüm için harekete geçmesini isteyen dershaneciler, destek talep etti.

Dershanelerin eğitim sisteminden kaynaklanan sıkıntılardan ortaya çıktığını söyleyen Erdoğan Dönmez, “İşlevi farklı olsa da dünyanın her yerinde dershane gerçeği var. Dershaneler, devletin sınavlarından doğan kurumlar. Biz Milli Eğitim’in evladıyız ancak şu anda hissettiğimiz, evlada ihanet edildi, çünkü biz gerçekten işimizi yapıyoruz, vergimizi ödüyoruz. Bakan’ın söylediği gibi bu kesinlikle dönüşüm değil, tamamen sektörü ortadan kaldırmaya yönelik bir girişim, çünkü bizim okula dönüşmemiz mümkün değil. Binalarımız uygun değil, devletin verdiği teşviklerle de olmaz, çünkü bir özel okulun kurulması için ortalama maliyet 10 milyon lira civarında. Devletin vereceği arsa ve destekle biz bu işin altından kalkamayız. Türkiye’nin özel okula ihtiyacı yok, mevcut özel okulların yüzde 40’ı boş durumda.” şeklinde konuştu.

Dershanelerin yıllık ortalama ücretinin bin 500-2 bin lira olduğunu aktaran Erdoğan, “Buna karşılık ortalama bir özel okulun ücreti ise 10 bin lira. Çocuğunu dershaneye gönderen vatandaşlarımızın büyük kısmı dar gelirli aileler. Bu parayı verip çocuğunu özel okula gönderemez. Bu insanların tek umudu var, çocuğunu okutup bir yerlerde görmek. Onlar için de dershaneler bir umut. Öğrenci ve velilerimiz şu anda çok tedirgin, bize her gün ne olacağını soruyorlar.” dedi.

‘DEVLET TİCARİ FAALİYETİ YASAKLAYAMAZ’

26 yıldır dershanecilik yaptığını ve dershanelerin kaldırılmasıyla eğitimin düzelme şansının olmadığını söyleyen Erdoğan Dönmez, şöyle devam etti: “Bu süreçte kapatmanın çözüm olmayacağı inancındayız. Toplumda her kesimden insanın çocuğu dershaneye gidiyor. Herkes mi hata yapıyor? Ülkemizde şu anda 2 milyon kişi üniversite sınavına giriyor. Bunlardan 200 bin kişi üniversiteyi kazanıyor. Dört yıl sonra 3,5 milyon kişi üniversite sınavına girecek. Dershaneler olmazsa bu öğrenciler sınavlara nerede hazırlanacak? Ticaret yapma özgürlüğümüz var. Bu, devlet kontrolü ve güvencesinde yapılıyor. Ticari faaliyetimizin devlet tarafından yasaklanması doğru değil. Hukuk devletinde bunun yetkisi var mı? Bizi kapatmaya çalışıyorlar, üyesi bulunduğumuz BTO buna nasıl bir tepki gösteriyor?”

BTO Başkanı Ermişler ise konuyu meclis toplantısında ele alacakları belirterek, “İlgili komitelerimizde konunun enine boyuna araştırılması için görevlendirme yapacağız. Ayrıca bize rapor verirseniz, görevlendirme yapıp acil bir şekilde sonuç çıkaralım. Üyelerimizin sorunları bizim de sorunumuz. Bunların çözümü için elimizden geleni yaparız. Derinlemesine ilk kez hocalarımızdan dinledim. Duyduğumuz şeyler var. Baktığınız zaman dershanelerin kaldırılması ve onun yerine farklı sistemlerin ortaya koyulması hükümetin bir programı. Onlar mutlaka çalışılmıştır. Benim işim olmadığı için çok fazla yorum yapmak istemiyorum, incelemem lazım. Komisyon inceleyecek, ondan sonra hep beraber çalışıp istişare yapacağız. Şu anda soru işaretleri var, bunların giderilmesi lazım. İnsanların mağdur olmaması lazım.” değerlendirmesinde bulundu.