Balıkesir’in lezzetleri önümüzdeki yıl Feshane’de tanıtılacak

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, ilki geçen ay Ankara'da düzenlenen Balıkesir Tanıtım Günleri'nin ikincisinin, 10-14 Eylül 2014 arasında İstanbul Feshane'de yapılacağı söyledi.

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, ilki geçen ay Ankara’da düzenlenen Balıkesir Tanıtım Günleri’nin ikincisinin, 10-14 Eylül 2014 arasında İstanbul Feshane’de yapılacağı söyledi. Turhan, “Balıkesir, çok dolu bir kültüre sahip. Özellikle yöresel yemeklerin tüm Türkiye’ye duyurulup paylaşılması amacıyla bir de kitap hazırlığı içerisindeyiz.” dedi.

Balıkesir Lokantacılar Odası tarafından şehrin değerlerini ve lezzetlerini tanıtmak amacıyla Şehitler Parkı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Vali Turhan, tanıtım günlerine katkılarından dolayı odaya teşekkür etti. Ankara’da çok güzel bir organizasyon yapıldığını belirterek, “Balıkesir kültürü, dolu dolu bir kültür. Bu kapsamda yemek kültürümüz de çok güzel. Balıkesir yemekleri kitabı da hazırlıyoruz. Öğreniyoruz ki ne yemeklerimiz varmış, araştırınca ortaya çıkıyor. İnşallah bu güzelliklerimizi tüm Türkiye ile paylaşma imkanı bulacağız. Bu kapsamda şu müjdeyi de vereyim, önümüzdeki yıl 10-14 Eylül tarihlerinde İstanbul Feshane’de benzer bir tanıtım günleri planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız ise Balıkesir Tanıtım Günleri’ni yapmakla bir miladı başlattıklarını bildirdi. Önümüzdeki yıl Feshane’de olacaklarını vurgulayan Yıldız, “Lezzetlerimiz üç beş yemekle sınırlı değil. Balıkesir mutfağı oldukça geniş. Canlıların olduğu her yerde yeme içme vardır. Biz de yeme içmeyi en sağlıklı, en hijyenik şekilde sunmayı hedefliyoruz.” dedi. Önümüzdeki yıllarda Balıkesir gastronomi ekonomisi için çalışma yapılacağına işaret eden Yıldız, şunları söyledi: “Turizmle ilgili Türkiye’de ilk hareket Balıkesir’de başlamış, devamı inşallah gastronomiyle gelecek. Bu programın maksadı, hakikaten değerlerimizi ve lezzetlerimizi tanıtmak. İnşallah bundan sonraki programları da böyle açık alanlarda yaparız. İstanbul-İzmir karayolu üzerinde inşallah güzel işletmelerimiz olsun istiyoruz. Gelecekte ulusal anlamda, sadece yemek değil, diğer kültürlerimizi de ön plana çıkararak, şölen havasında, daha büyük katılım ve katkılarla Türkiye’ye kendi lezzet ve kültürümüzü göstermeye hazırız.”